FOTO, LIVE-TEXT, Industria Galda – Performanța Ighiu 3-0 (2-0) | Hat-trick al atacantului Silviu Mureșan, ighienii umiliți în derby „de Alba”

Industria Galda de Jos a umilit Performanța Ighiu în penultimul derby „de Alba”, victorie netă, scor 3-0 (2-0), toate golurile fiind marcate de atacantul Silviu Mureșan, ce a reușit un hat-trick, punctând în minutele 1, 10 și 51.

Un insucces greu de digerat de formația lui Mihai Manea, cel mai drastic eșec al stagiunii, împotriva conjudețenilor ce se chinuiseră în meciurile anterioare pe teren propriu din 2018 (un singur gol)! Industria a îndepărtat blestemul jocurilor interen din retur, prestația lui Silviu Mureșan fiind la superlativ.

Reprezentantele fotbalistice ale celor două comune despărțite de numai 11 kilometri se înfruntă sâmbătă, la ora 17.00,Galda de Jos în penultimul derby “de Alba” al stagiunii, precedentele trei dueluri directe în eșalonul terț fiind indecise (în tur, pe “Cetate”, 1-1).

*1-0, MIN. 1: S. MUREȘAN a marcat primul său gol din retur, în primul minut, lansat de R. Moga, scăpat singur!

*2-0, MIN. 10: același S. MUREȘAN realizează dubla, reluare din careul mic, într-un început șocant de meci, după o pătrundere a lui Costea pe dreapta.

*3-0, MIN. 51: S. MUREȘAN realizează hat-trick-ul în 51 de minute, după ce nu înscrisese deloc în celelalte jocuri din retur, reluare cu latul de la Baghiu.

În minutul 70, Fetița a văzut cartonaș roșu, Performanța pierzându-și complet busola.

În minutul 39, Hidișan putea reduce diferența, scăpat singur cu portarul, iar în minutul 90+2 Iancău a intervenit în fața lui Cl Oara, scăpat singur.

Exceptându-l pe Seiwerth (Performanța) – suspendat, efectivele sunt complete pentru întâlnirea ce are loc la concurență cu confruntarea de pe “Cetate”, dintre Unirea Alba Iulia și “U” Cluj. “Amfitrionii, “campionii deplasărilor”, nu se regăsesc în fața fanilor (un singur gol în 2018), iar gruparea ighiană vine după două succese la rând fără gol primit.

Din distribuția gazdelor lipsește Frențiu – o accidentare de ultimă oră.

Echipe de start:

Industria: Iancău – Fl. Schiau, Haiduc, R. Trif (56, Olar), Boancă (64, Dup) – Vonya – R. Moga (78, M. Cristea), Al. Costea, D. Lupșan, Baghiu (65, G. Goronea) – S. Mureșan; rezerve Angeru,  Bedelean, Sîrbu. Antrenor Paul Ciucă.

Performanța: Sporea – A. Câmpean, Iclănzan, Potopea, Ad. Mărginean – Trifa, Unguru  (58, Olălău) – Fetița, Hidișan (55, Joldeș), Tineiu – Cl. Oara; rezerve Zăvoi, Cl. Marcu, Cordoș, Petruse. Antrenori Mihai Manea și Raul Oargă.

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, jucătorii din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României

Juncan, Oniche și Cioară (Industria Galda), Cl. Marcu și Bistraie, sunt cei 5 jucători din Alba convocați la selecționata de fotbal amator a României Fundașul Alexandru Juncan (29 de ani), mijlocașul Bogdan Oniche (29 de ani), atacantul Alexandru Cioară (29 de ani), toți de la Industria Galda de Jos, plus portarul Sergiu Bistraie (20 de […]