FOTO, LIVE TEXT, derby-ul Ligii a 3-a, Metalurgistul Cugir – Naţional Sebiş 1 – 3

Metalurgistul Cugir a pierdut primul meci după 6 etape în faţa echipei Naţional Sebiş. Scorul final al partidei a fost de 3-1 (2-0) pentru oaspeţi, golurile partidei fiind semnate de Iovănescu pentru Metalurgistul Cugir (85), respectiv Blănaru cu un hattrick (21, 34, 84, din penalty) pentru liderul Naţional Sebiş. Oaspeţii au evoluat cu doi oameni mai puţini, Morariu şi Miron, văzând cartonaşele roşii în minutele 56 şi 77.

Peste 600 de spectatori, înarmaţi cu steguleţe roş-albastre, inclusiv o inimoasă galerie a Metalurgistului poziţionată la tribuna a doua, au sperat ca amfitrionii să producă primul eşec stagional al liderului, însă… s-au ales cu un gust amar. Favoriţii au pierdut partida marilor speranţe şi au rămas la 6 puncte în spatele puternicei trupe din Arad, condusă de spectaculosul Ionuţ Popa.

LIVE TEXT

*minutul 90: Higyed este avertizat şi apoi înlocuit cu Ţâra

*minutul 87, Blănaru, marcatorul arădean a fost înlocuit de Higyed

*minutul 86, Cîrstean a văzut cartonaşul galben pentru simulare

*1-3, minutul 85, Iovănescu a redus diferenţa cu şut din careul mic

*0-3, minutul 84: penalty-ul acordat a fost transformat cu fentă de Blănaru, care a realizat hat-trick-ul

*minutul 84: Blănaru scăpat singur este faultat în careu de M. Neagu, care a fost avertizat

*minutul 79: cartonaş galben pentru Coţan

*minutul 77: Miron (Naţional Sebiş) vede şi el cartonaşul roşu direct pentru injurii

*minutul 77: Cîmpean intră în locul lui Trăşcan

*minutul 75: Bozian trage peste poarta lui Tiut, dintr-o poziţie foarte bună

*minutul 70: cartonaş galben, Balint (Naţional Sebiş)

*acelaşi Blănaru, în minutul 70 scapă singur spre poarta Metalurgistului, însă este oprit de către Tiut

*minutul 69: Moise a fost foarte aproape de a-şi trimite balonul în proprie poartă, însă în ultim moment, portarul Sebişului a reuşit să respingă balonul în bară

*minutul 65: Daniel Lupşan a încercat o execuţie de efect, însă balonul a trecut puţin peste poartă

*minutul 58: Opric trimite încă un atacant în teren, Iovănescu l-a substituit pe Negură

*minutul 57, Dobricean este înlocuit cu Moise la Naţional Sebiş, iar din lovitura liberă de la  17 metri, şutul lui Itu este respins în corner de portarul Şoltesz

*minutul 56: Ov. Morariu (Naţional Sebiş) este eliminat direct după un fault în postură de ultim apărător la Cîrstean

*minutul 48: prima înlocuire în distribuţia liderului, Beuran a lăsat locul lui R. Balint

*minutul 46: veteranul Itu a intrat în locul lui Ispas

*minutul 45, dublă ocazie pentru Metalurgistul Cugir! Şutul lui Cîrstean a fost respins în faţă de Şoltesz, după care Goronea a fost oprit de Bozian, fază la care gazdele au cerut penalty pentru un henţ în careu

*0-2 minutul 34, Goool Naţional Sebiş! Blănaru realizează dubla cu un şut la colţul lung

*minutul 32, oaspeţii au fost aproape de a majora avantajul de pe tabelă, însă şutul lui Miron a trecut puţin peste poarta Metalurgistului

*minutul 25, cartonaş galben pentru Beuran (Naţional Sebiş)

*0-1 minutul 21, Goool Naţional Sebiş! Blănaru deschide scorul pe stadionul din Cugir dintr-o pozitie suspectă de ofiside

*minutul 17, pe contraatac, Naţional Sebiş a fost aproape de deschiderea scorului, însă Tiut a respins şutul lui Blănaru

*minutul 17, şut al lui Negură respins cu dificultate de portarul advers

*minutul 13, ocazie mare pentru Naţional Sebiş prin Miron, şutul acestuia trecând puţin pe lângă poartă

Au fost aliniate formaţiile:

Metalurgistul: Tiut – Al. Man, I. Buta, M. Radu, Trăşcan – Negură, M. Neagu – D. Lupşan, G. Goronea, Ispas – Cîrstean; rezerve: Lăncrănjan, Tăban, Ianc, Şuvaina. Antrenor Marius Opric.

Naţional: Şoltesz – Mînecan, Morariu, Albert, Neacşu – Bozian, Coţan, Beuran, Dobricean – Miron, Blănaru;  rezerve: Merşca, Ban, Balint, Ţăra, Moise, Higyed, Jude. Antrenor Mihai Petcuţ.

[nggallery id=479]

CSO Voluntari este noua campioană a României la volei feminin, titlu adjudecat în „Alba Blaj” Arena, după a 3-a victorie din tot atâtea dueluri în finala Diviziei A1. Dezamăgire pentru „mândria Albei”, care nu a reușit să oprească sărbătoarea formației din Voluntari, care a cucerit laurii în mimimum de partide. Nu a fost nici măcar […]