FOTO, LIVE-SCOR: CS Ocna Mureș – Industria Galda 0-2 (0-0, 0-0, 0-1), după prelungiri, în Cupa României | Divizionara terță, calificare cu emoții, prin dubla lui Cioară

PRO ROMÂNIA - Alegeri parlamentare 2020

Divizionara terță Industria Galda de Jos a obținut o calificare cu emoții, pe „Stadionul Dragostei”, 2-0 (0-0, 0-0, 1-0), cu CS Ocna Mureș, meci contând pentru faza întâi a Cupei României. A fost nevoie de dubla golgheterului Alecu Cioară (95 – șut la colțul lung, după pasa lui Circov și 120 – după o pasă lungă de la Frențiu, la care Ad. Roman a ratat intervenția), pentru ca echipa condusă de Paul Ciucă să depășească incomoda formație ocnamureșeană, ce s-a predat cu greu.

„Îmi felicit jucătorii, dar și pe adversari și le doresc succes mai departe. O victorie fără accidentați e tot ce ne doream”, a transmis antrenorul Paul Ciucă.

USR - Alegeri parlamentare 2020

O primă repriză  în care Industria a ratat câteva ocazii bune, iar ocnamureșenii au lovit bara în două rânduri prin T. Cristea (6 – șut deviat de Căt. Suciu) și Cl. Marcu în min. 43. Actul secund a fost dominată de amfitrioni, ce a avut oportunități prin I. Cociș și T. Cristea (la o fază intervenind salutar Căt. Suciu), replica venind de la Adam, al cărui șut a fost parat de Ad. Roman. Scorul a fost alb după 90 de minute, Cioară a marcat în minutul 95, iar o ocazie mare de egalare a fost irosită de T. Cristea (102) – șut peste din poziție excelentă.

PMP - Alegeri parlamentare 2020

Ocnamureșenii au trecut prin ample transformări după retrogradarea din eșalonul terț, inclusiv pe banca tehnică, preluată de Gabriel Cotoară, Tudor Stan și Romeo Arinar. Amfitrionii vor alinia o formulă substanțial modificată, cu peste 10 jucători nou-veniți, ultimele noutăți numindu-se Cl. Marcu (împrumutat de la Unirea Alba Iulia) și I. Cociș (revenit de la Viitorul Vama Seacă)

Echipe: CS Ocna Mureș: Ad, Roman – Vaidasigan, Borșoi, Csegoldi (96, Moise), V. Mureșan – P. Man – Spinean (62, Kiss), Hada, T. Cristea, Cl. Marcu (86, B. Nemeș) – I. Cociș (70, B. Ștef); rezerve Decean. Antrenor Gabriel Cotoară.

Industria: Căt. Suciu – Fl. Schiau (65, Frențiu), Haiduc, D. Lupșan, Puha – Adam (72, Gergely), Al. Costea, Circov, Ad. Hăprian, S. Mureșan (58, P. Muntean), Cioară; rezerve Petruse, D. Stoia, A. Crăciun, Cunțan. Antrenor Paul Ciucă.

Arbitri M. Salomir, Cl. Giorgiu, Andra Tănăsuc (toți Cluj-Napoca) Observator Căt. Pașcanu (Cugir)

Foto, text: Gligor UDREA