AFC Unirea Alba Iulia - Cuprirom Abrud 5Astăzi, pe „Cetate”, AFC Unirea 1924 Alba Iulia a învins Cuprirom Abrud, „lanterna roşie”, scor 2-0 (0-0). Primul gol a fost realizat de talentatul atacant Andrei David (70), intrat cu 7 minute mai devreme pe teren. O altă rezervă, Denis Dup (81) a parafat rezultatul final.

Soarta jocului a fost rezolvată după pauză, când reduta moțească a fost cucerită de două rezerve, An. David și Dup, intrați în actul secund, ambii fotbaliști fiind originari din Munții Apuseni. Zece absențe au fost în efectivul abrudean, Costică Moldovan mizând pe numai 14 jucători, în al doilea mitan intrând în câmp și Olar, portarul de rezervă. Deschiderea scorului s-a produs când vizitatorii erau în inferioritate, Căt. Nemeș primind îngrijiri pe margine.

„Alb-negrii” au dominat categoric prima repriză, când au ratat trei ocazii mari. Moții au afișat un efectiv foarte tânăr, din lot lipsind 10 jucători, din pricina problemelor de efectiv Costică Moldovan având numai 14 fotbaliști.

*La Viitorul Spicul, în teren tatăl și fiul!

Gaz Metan Valea Lungă – Viitorul Spicul Daia Română 0-2 (0-1)

*Marcator: G. Schiau (10, penalty, 63) *În minutul 85, Ad. Migea (Gaz Metan Valea Lungă) a fost eliminat.

De remarcat prezența în primul unsprezece al vizitatorilor a familiei Hăprian, Ioan (tatăl) și Adrian (fiul).

Duminică, în „Arini” este derby-ul turului, între primele două clasate, meci în care se pune la bătaie titlul de campioană a primei părţi a campionatului. Se înfruntă Şurianu Sebeş, ocupanta poziţiei a doua şi liderul Viitorul Sântimbru, aflat la 5 „lungimi” distanţă. Dincolo de miza fotbalistică a confruntării, importanta întâlnire are conotaţii aparte pentru antrenorul oaspeţilor Dan Comşa, în premieră oponent al formaţiei unde a activat până în vară şi al cărui membru fondator este.

Programul penultimei runde: *duminică, 22 noiembrie, ora 11.00: Gaz Metan Valea Lungă – Viitorul Spicul Daia Română, AFC Unirea Alba Iulia – Cuprirom Abrud; ora 14.30: Dalia Sport Daia Română – CIL Blaj, Şurianu Sebeş – Viitorul Sântimbru, Energia Săsciori – CS Ocna Mureş, Inter Ciugud – Rapid CFR Teiuş, ASC Pianu – Euro Şpring

[nggallery id=1304]

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]