Rămâi conectat

Sport

FOTO: La Gala Sportului Județean 2022, mențiuni și recunoastere pentru întreaga activitate | Volei Alba Blaj, cea mai bună echipă

Dan HENEGAR

Publicat

în

În cadrul Galei Sportului Județean 2022, pe lângă premiile pentru cel mai bun sportiv și antrenor al anului, la secțiunea sporturi olimpice și sporturi neolimpice, respectiv Ana Rodean și Cristina Man (atletism), Andrei Irimie și Ovidiu Pănăzan (care fac obiectul altui articol), organizatorii au mai acordat o serie de distincții.

În primul rând două personalități sportive din Alba au primit diplome de recunoaștere pentru întreaga activitate: Emeric Szakacs (86 de ani, fost președinte 3 decenii al clubului “Constructorul” Alba Iulia, arhicunoscut pentru activitatea la tenis de câmp) și Tiberiu Tanțoș (70 de ani, 40 de ani antrenor de schi alpin, recent desemnat Cetățean de Onoare al Abrudului).

Citeșet și: FOTO: Gala Sportului Județean 2022: Ana Rodean (atletism) și Andrei Irimie (powerlifting), sportivii anului în Alba, la fel ca în 2021!

În cele ce urmează vă prezentăm alți latureați ai anului:

*sportivi masters (+35 ani): Ilie Cioca, Teodor Țintaș, Virgil Hulea, Endre Racz (toți CS Unirea Alba Iulia), Vasile Hârjoc și Daniel Scrob (Metalurgistul Cugir), Aurelian Zăgrean (“Mica Romă” Blaj) – atletism; Mihaela Dehelean-Mih (CS Unirea Alba Iulia), Andreea Ponoran (GreenFit Alba Iulia) – culturism/fitness; Paul Brabiescu, Cosmin Anghel (CS Unirea) – orientare; Sorin Cazacu (CS Universitatea Alba Iulia), Lucian Oțoiu (CS Unirea) – powerlifting;

MENȚIUNI (sportivi ce au urcat pe podium la Campionatele Naționale sau la finalele naționale ale Sportului Școlar și Universitar, dar și sportivi care au reprezentat România în competiții internaționale oficiale):

*atletism: Mihaela Acatrinei, Georgiana Jid (ambele CS Unirea Alba Iulia), Andrei Gafița (CSM Unirea Alba Iulia), Mihaela Blaga, Andreea Bogdan, Denisa Komives și Marta Popescu (toate CSȘ Blaj/ “Mica Romă” Blaj), Iulia Mărginean și Alexandra Hudea (“Mica Romă” Blaj), Bianca Valc și George Cozma (Atletich Aiud), Elisabeta Sunzuiană, Alexandra Cristea și Cristina Ciucă (toate LPS Alba Iulia/CS Unirea), Larisa Ardean, Roxana Filipan și Albert Zaharia (toți LPS Alba Iulia), Alexia Hațegan și Ema Tăușan (CS Unirea Alba Iulia);

*bridge: Bogdan Marina, Diana Zaharie, Adelina Cișmaș, Robert Ioniță, Mihaela Balint și Sabin Donciu (toți Bridge Club Apullum Alba Iulia);

*box: Luca Fățan (CS Unirea Alba Iulia);

*dans sportiv: Bogdan Dobra, Maria Urs, Robert Pitea, Diana Dicu, Bogdan Balea, Diana Tima, David Orzeiu, Ioana Țipțer, Lukas Orzeiu, Maya Urs, Mirel Moroșan, Maria Dobra, Paul Degan, Denisa Pașca, Marius Henegar și Gabriela Țipțer (toți “Life is Dance” Alba Iulia);

*înot: Sara Adam, Lukas Stâncel, Clara Adam, Armand Enescu, Robert Krizbai-Negru, Andrea-Maria Zsebe, David Eftimie, Maria Vlad, Andreea Cherteș, Sergiu Rus, Matei Ciulea, Adrian Mărginean, Nicolae Bălan (toți LPS Alba Iulia);

*judo: Laura Bogdan și Natalia Rus (ambele CS Unirea), Paul Mircea (LPS Alba Iulia), Alina Făcăeru, Diana Tamaș și Roxana Olariu (toate Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia);

*karate/ arte marțiale: Gabriel Mutu, Denisa Mincea, Diana Șurcă, Georgiana Csortan, Rafaela Muntean, Eliza Lebădă, Alexandra Peșterean, Daria Furdui, Mihai Zamfir, Miruna Țîr, April Dachin, Vlad Chedves, Sonia Rad, Ariana Suta, Alexandru Martin, David Pleșa, Maria Cioclei, Andrei Florescu, David Băndoiu, Ariana Șofei (toți ACS Karate Forever Alba Iulia), Jesica Țîr, Andra Oarfă, Mădălina Miclea, Mihai Stănilă, Iulia Stănilă și Iulia Ciucă (toți CSM Unirea Alba Iulia), Tania Mboh, Tudor Pleșa, Eduard Motora, Mara Pripon, Cătălin Pripon, Mihail Lombrea, Mălina Colda, Anamaria Radu, Alexandru Golgoț, Vlad Dumitrache, Elena Crișan, Andreea Zolontariov Vesa, Ioana Balea, Cătălina Pleșa, Maria Petricele, George Pleșa, Alin Jeflea, Gavril Vasiu, Oana Cenușă, Alexandra Bonte, Mihai Mateiu, Denis Mihețiu, Ciprian Gligor, Mihai Rîșteiu, Denisa Gomboș, Cipriana Balea, Emilian Tuhuț, Maria Drăgoiu (toți CSC Bistra), Cătălin Mortura, Paul Pop, Eduard Tamas, Ianis Rotaru, Alexandru Ispas, Daria Filimon, Roxana Lingurar, Briana Beșchieru, Antonia Fodor, Raluca Jurgiu și Ștefania Truță (toți Metalurgistul Cugir), Antonia Barbu (Dojokan Activ Aiud);

*powerlifting: Paul Bejenariu, Maria Burduf, Silviu Popșa, Cătălin Buciuman, Tudor Segărceanu, Andreea Vasilescu (toți CS Universitatea Alba Iulia), Alexandra Cazacu, Virgina Mârza, Daniel Ordean, Bianca Todorescu, Vlad Trif, Nicoleta Adomnoaie, Maria Bugheanu, Petru Canda, Alexandru Cazacu, Teodora Cojocaru, Camelia Dumbravă, Cătălin Hangan, Adelin Meszaros, Diana Pănăzan (CS Unirea Alba Iulia), Avram-Călin Androne, George Arion, Flavius Bogdan, Ioan Groza, Tibor Pușcaș, Renata Szabo, Adrian Tudor, Nicolae Jeler, Simona Tileagă (toți Zamolxis Alba Iulia);

*șah: Radu Țâmpea, Cristian Câmpian și Marius Ceteraș (toți CSM Unirea Alba Iulia), Romulus Ștefan (Metalurgistul Cugir);

*taekwondo: Eduardo Cetean, Alex Fara, Mario Galea, Roxana Dobârtă, Andrei Popa, Karina Vas, Karina Creț, Eduard Jelea (toți CS Unirea Alba Iulia).

MENȚIUNI antrenori: Gabriel Avram (LPS Alba Iulia/CSM Unirea/ CS Unirea Alba Iulia), Ioana Bozdog (ACS Atletich Aiud), Mihaela Vlas (LPS Alba Iulia/CS Unirea), Ana Rodean (LPS Alba Iulia), Gheorghe Hăprian (Metalurgistul Cugir) – atletism; Bogdan Marina și Marius Oroșan (BC Apullum Alba Iulia) – bridge; Andrei Dărămuș (CS Unirea Alba Iulia) și Gheorghe Constantin (Metalurgistul Cugir) – box; Ionuț Ionescu, Bianca Ionescu și Horia Preda (“Life is Dance” Alba Iulia) – dans sportiv, Lucian Nicolescu (GreenFit Alba Iulia)  – culturism/ fitness; Daniel Ordean (CS Zamolxis/CS Unirea Alba Iulia) – powerlifting/ haltere; Daniela Bob, Nicolae Bob, Marius Lobonțiu (LPS Alba Iulia) – înot; Cristian Dinu (LPS Alba Iulia/CS Unirea), Alin Dinu (CS Unirea Alba Iulia), Vasile Ursu și Răzvan Rusu (Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia) – judo; Nicolae Crăciun (Dojokan Activ Aiud), Alina Băluță (Karate Forever Alba Iulia), Simion Băluță (CSM Unirea Alba Iulia), Viviana Pripon (CSC Bistra), Vasile Pricob (Metalurgistul Cugir) – karate/ arte marțiale; Alin Moldovan (CS Unirea Alba Iulia) – taekwondo; Andrei Cioflică (Zamolxis Alba Iulia) – powerlifting; Ovidiu Crăciun (Metalurgistul Cugir), Vlaicu Crișan (CSM Unirea Alba Iulia/ Metalurgistul Cugir), George Ardelean (CSM Unirea) – șah; Călin Moldovan (TC Sun Alba Iulia) – tenis de câmp. Cele mai multe nominalizări la acest capitol au fost la karate/arte marțiale și powerlifting.


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Publicitate

Știri recente din categoria Sport

Sport

CSM Unirea Alba Iulia, victorie în primul amical, 1-0 cu divizionara secundă CSC Dumbrăvița! Blănaru, gol la debut

Dan HENEGAR

Publicat

în

Divizionara terță CSM Unirea Alba Iulia a câștigat, la Simeria, primul amical al verii, 1-0 (1-0) cu divizionara secundă CSC Dumbrăvița, aflată la final de stagiu centralizat. Unicul gol al întâlnirii a fost semnat de experimentatul atacant Ștefan Blănaru, la debut, acesta punctând în minutul 17, la o balon respins de portarul advers, asta după […]

Citește mai mult

Secțiune ȘTIRI RECENTE CATEGORII

Actualitate

Știrea Zilei

Curier Județean

Politică Administrație

Opinii Comentarii

Secțiune Articole Similare

Articole Similare

Copyright © 2004 - 2024 Ziarul Unirea