Astăzi, în semifinalele Cupei României, faza judeţeană, partida Inter Ciugud – Performanţa Ighiu s-a încheiat cu scorul 0-1 (0-0, 0-0), fiind nevoie de prelungiri. Unicul gol a fost marcat la ultima fază de PotopeaInter Ciugud-Performanta Ighiu semifinale Cupa27 (120, dintr-o lovitură de pedeapsă). Liderul s-a impus dramatic, la ultima fază, când Gh. Bran (Inter) a făcut un henț stupid în propriul careu și a fost eliminat.

Finala se va disputa sâmbătă, 13 iunie, pe Stadionul „Cetate” din Alba Iulia, între învingătoarele din penultimul act, respectiv derby-ul rivalelor Performanța și Mureșul Vințu de Jos, primele două clasate.

Liderul s-a întrebuințat serios pe terenul deținătoarei trofeului. Inter Ciugud a opus o dârză rezistență, dar a avut noroc în minutul 42, când S. Turuș a lovit de două ori bara! După pauză, trupa lui Himcinschi a intensificat presiunea, însă la fel ca la Daia Română, în sferturile de finală, a măcinat în gol. Oaspeții au ratat câteva ocazii bune, dar a ajuns iar în prelungiri.

Performanța a mai trimis iarăși în bară prin R. David (97), iar în minutul 110 antrenorul Adorian Himcinschi a fost eliminat de pe bancă, pentru proteste la o fază în care s-a solicitat penalty la o pătrundere a lui R. David. Arbitrajul lui Ad. Damian (Blaj) a nemulțumit ambele tabere, ciugudenii reclamând faptul că lovitura liberă ce a precedat lovitura de pedeapsă a fost acordată mult prea ușor.

La Ciugud au evoluat formaţiile: *Inter: A. Mureșan – S. Bran (75, P. Dîrjan), Șuvaina, M. Oprea, I. Gherman, Frătean, Ad. Trușcă (80, Gh. Bran), A. Miclea, D. Mărginean, C. Roman (67, S. Mărginean), Oprișan (81, R. Damian); rezerve Bicheși – Fleaca. Antrenor George Ciucă;

*Performanţa: Unchiaș – Contor, Potopea, H. Marian, G. Toma, Bălaș, Oniche (37, R. Morar), Ov. Turuș (58, Hârciagă), R. Moga (65, D. Nemeș), S. Turuș (89, Birk), R. David; rezerve N. Cristea, C. Oltean. Antrenor Adorian Himcinschi.

*În cealaltă semifinală, Euro Șpring – Mureșul Vințu 1-3 (0-0).

Soarta jocului s-a scris după pauză, când gazdele, în premieră în această fază nu au mai rezistat presiunii pusă de elevii lui Mihai Manea, ce și-au luat revanșa pentru eșecul din turul Ligii a IV-a.

Au punctat: Cosovan (90) respectiv P. Muntean (55), Răcătăian (64), A. Păcurar (74)

Au evoluat echipele: *Euro: Mihăilescu – Gehl (46, Cutean), Ov. Muntean, M. Popa, Ov. Stancu (76, Mirca), H. Ciucă, Fălămaș, G. Tănase, Juncan (88, Bodea), Cosovan, Osogo; rezerve: Cotârlea – Baca, Predescu, D. Cîmpean. Antrenor Horea Ciucă.

*Mureșul: Ad. Roman – D. Ianc, Borșoi, Oniga, Sîrbu, Răcătăian (65, Păcurar), Albu, I. Grozav (63, Andreica), P. Muntean, M. Cristea, Cl. Oara (73, Ad. Neag); rezerve Barbu, Gavrilă, Trăscăian.

[nggallery id=434]

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]