Gaz Metan - MetalurgistulMetalurgistul Cugir a disputat astăzi un meci amical contra echipei din Liga I, Gaz Metan Mediaş, elevii lui Dan Mănăilă fiind învinşi de medieşeni cu 3-2, după ce la pauză Itu şi compania au condus. Pentru Metalurgistul au punctat Necşulescu (penalty, scos de Goronea) şi Silviu Mureşan. În acest meci au fost folosiţi doi fotbalişti noi, Petcu de la FC Hunedoara şi fostul atacant al Unirii Alba Iulia, Silviu Mureşan.

Antrenorul Dan Mănăilă a început în următoarea formulă: V. Ignat – Medeşan, Petcu, Homei, Bold, Necşulescu, Goronea, Avramescu, Bratima, Itu, Cîrstean. Pe durata meciului au fost folosiţi totţi jucătorii cu excepţia lui Neagu, Dulap şi Iovănescu – accidentaţi.

„Cu toate că am pierdut, a fost un meci bun. Sunt mulţumit de evoluţia băieţilor, inclusiv de cei nou veniţi, Petcu şi Mureşan care s-au descurcat conform aşteptărilor”, a declarat preşedintele echipei din Alba Ciprian Pahone.

Mustraţi de pe margine, alb-negri au întors rezultatul în repriza secundă atunci când Iulian Cristea (fost la Metalurgistul)  şi Djalo Aliu Kaby au marcat.

Fundaşul de la FC Hunedoara, Petcu şi Silviu Mureşan s-au aflat pentru prima dată în tricoul divizionarei terţe. De partea cealaltă, fostul „cugirean” Iulian Cristea a fost folosit de antrenorul Cristi Dulca încă de la începutul partidei, şansa ca acesta să ajungă din nou sub Drăgana fiind foarte mică.

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]