FOTO: În Cupa României, FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir 5-4 (1-1, 0-0) după prelungiri și loviturile de departajare! *Eliminare dramatică pentru echipa lui Mănăilă

FC Hunedoara - Metalurgistul Cugir1În etapa a 3-a a Cupei României, pe Stadionul „Michael Klein”, s-a disputat întâlnirea dintre FC Hunedoara şi Metalurgistul Cugir, formația condusă de Dan Mănăilă fiind eliminată dramatic după loviturile de departajare.

Trupa de sub Drăgana a început cu stângul stagiunea și a suferit într-un meci jucat peste 100 minute în inferioritate! Bold se părea că va aduce o calificare cugirenilor, însă Gurincu a greșit în minutul 88 și s-a ajuns la prelungiri, pentru ca la loviturile de departajare să rateze G. Goronea și Medeșan.

*Penalty-uri în direct

0-1 Kalai, 1-1 Găceanu, 1-2, M. Neagu, 2-2 Uibariu, 2-2 ratare Cugir G. Goronea șut peste poartă, 3-2 Trășcan gol, 3-3 Tăban gol, 4-3 Roiu gol, Medeșan execută și ratare, Cugirul eliminat!

Vizitatorii au jucat în inferioritate numerică din minutul 15, când a fost eliminat A. Mutu (fundașul venit de la „U” Cluj), un roșu extrem de ușor acordat în opinia cugirenilor.

Bold a deschis scorul în minutul 79, la un șut de la 25 de metri la colțul lung, ce l-a surprins pe Dragotă.

*Egalați la primul șut pe poartă, în minutul 88!

Profitând de neinspirația lui Gurincu (plasament greșit), Șoit de la hunedoreni aduce egalarea în minutul 88 și trimite meciul în prelungiri, la primul șut pe poartă (unul cu boltă) trimis de amfitrioni.

La debutul oficial pe banca tehnică a noii sale echipe, antrenorul Dan Mănăilă a mizat pe formula:

FC Hunedoara – Metalurgistul Cugir

Au marcat:

FC Hunedoara: Dragotă – Ciucurescu, Găceanu, Giacă, Roiu – Șoit (118, R. Popa), R. Munteanu (65, M. Olariu) – Blaga, Uibariu, Trășcan – Fl. Pop (70, Grigore). Antrenor – Titi Alexoi.

Metalurgistul Cugir: Gurincu – Medeșan, Kalai, Al.Mutu, Bold – Necșulescu (82, Șt. Radu), M. Neagu, Șuteu, Negură (46, I. Homei) – Itu (84, Tăban), Cîrstean (65, G.Goronea). Antrenor – Dan Mănăilă. Rezerve: Lăncrăjan, Tothăzan, Șuvaina.

Eliminat: Alin Mutu (min. 15).

În etapa superioară, programată pe 27 august, vor intra în competiţie şi echipele de Liga a 2-a.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]