FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a zecea
Simbolic, echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat a zecea ediție a Memorialului „Dragoș Damian”, competiție de suflet disputată în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud, plecat prematur dintre noi acum 11 ani
În aceest an au fost prezente 4 echipe, rezultatelro fiind următoarele: Prietenii lui Dragoș – Medicus (Doctorii din Cluj-Napoca) 4-2, Inter Ciugud – Dacia Felix (Avocații din Cluj) 3-1; Inter Ciugud – Medicus 3-1 (finala mică), Prietenii lui Dragoș – Inter Ciugud 2-0 (finala mare).
Citește și: FOTO: Inter Ciugud a câștigat, în premieră, Memorialul “Dragoș Damian”, a 9-a ediție

Din formația învingătoare au făcut parte, printre alții, D. Lupșan, Hârciagă, M. Cristea, I. Grozav, M. Găldean, B. Găldean, Circov, Tripșa, M. Domșa și Cr. Ivașcu, „Prietenii lui Dragoș” mai câștigând o singură dată acest turneu care omagiază memoria lui Dragoș Damian.
Cei apropiați lui Dragoș, plecat la Îngeri în urmă cu 11 ani, s-au întâlnit din nou pentru a-l omagia pe fotbalistul dispărut prematur dintre noi. Ca în fiecare an, Asociația Județeană de Fotbal Alba a oferit trofeele, iar sponsorii manifestării au fost frații Simion „Nuțu” Bran și Nelu Bran, sprijiniți de Traian Bîrsan.

Pe 22 mai 2014 întreaga suflare fotbalistică a Albei era cutremurată la aflarea veștii că Dragoș Damian, căpitanul Interului Ciugud, a decedat, într-un tragic accident de circulație, care a avut loc în Franța. Memoria tânărului fotbalist plecat dintre noi la doar 22 de ani este cinstită mereu, prin diverse activități fotbalistice, sport pe care l-a iubit până la ultima clipă. Astfel, pe lângă Campionatul Speranțelor „Dragoș Damian”, organizat de Asociația Județeană de Fotbal Alba, în fiecare an în preajma datei fatidice, familia lui Dragoș, alături de Inter Ciugud (a doua familie a acestuia), păstrează vie amintirea sa prin desfășurarea Memorialului „Dragoș Damian” (exceptând anul 2020, din motive cauzate de pandemie). Anul trecut a învins Inter Ciugud, în 2022 și 2023 s-a impus echipa medicilor din Cluj-Napoca, însă rezultatele sunt unele pur simbolice, scopul acestei acțiuni fiind cu totul altul. Este o competiție omagială în care familia, prietenii, coechipierii și cei apropiați se întâlnesc pentru a-I cinsti memoria, un eveniment notabil, cu tricouri inscripționate sugestiv cu chipul fostului jucător.
Foto: Mircea BICHEȘI
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
România, meciuri cu Albania (12 iunie) și Muntenegru (14 iunie), în „Alba Blaj” Arena, în European League
România, meciuri cu Albania (12 iunie) și Muntenegru (14 iunie), în „Alba Blaj” Arena, în European League la volei feminin Reprezentativa feminină de volei a României dispută două partide în „Alba Blaj” Arena, cu Albania (vineri, 12 iunie) și Muntenegru (duminică, 14 iunie), jocuri contând pentru al doilea turneu European League. Citește și: Antrenorul Guillermo Naranjo […]
CSL Ștefăneștii de Jos după decizia CSM Unirea Alba Iulia de a se adresa TAS: „Respectăm dreptul oricărui club afiliat de a utiliza toate căile regulamentare și juridice prevăzute de legislația sportivă”
CSL Ștefăneștii de Jos după decizia CSM Unirea Alba Iulia de a se adresa TAS: „Respectăm dreptul oricărui club afiliat de a utiliza toate căile regulamentare și juridice prevăzute de legislația sportivă” După ce CSM Unirea Alba Iulia a anunțat că se va adresa Tribunalului de Arbitraj Sportiv (TAS) de la Lausanne, în legătură cu […]
CSM Unirea Alba Iulia, memoriu la TAS, în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga 2!
CSM Unirea Alba Iulia, memoriu la TAS, în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga 2 CSM Unirea Alba Iulia, memoriu la Tribunalul de Arbitraj Sportiv, în legătură cu CSL Ștefăneștii de Jos și stabilirea celei de-a cincea echipe promovate în Liga 2 Citește și: SC Popești-Leordeni, […]
