Fără antrenorul Ovidiu Maier, ce a părăsit echipa (Viorel Rațiu, colaboratorul său a absentat), Inter Unirea a fost victimă sigură pe “Cetate”, în etapa a 19-a a Ligii a 4-a.

CSU Alba Iulia a câștigat fără să forțeze, greu fiind până la deschiderea scorului (prilejuită de eroarea portarului E. Vereș). Studenții au dominat copios, s-au jucat cu ocaziile, iar pe lângă cele 5 goluri au mai avut 4 bare, prin Bucurică (prima repriză), Cl. Oara (două, una – un șut de la centrul terenului!) și Baghiu. Golgheterul eșalonului Val. Drăgan a redus ecartul dintr-un penalty obținut de tânărul Eduard Comșa (16 ani, abia intrat în teren). Liderul a câștigat la pas și s-a distanțat la 6 puncte profitând de semieșecul înregistrat de Industria Galda de Jos, remiză internă cu Voința Stremț. Inter Unirea este la al 3-lea meci pierdut în retur.

CS Universitatea Alba Iulia – Inter Unirea 5-1 (1-0): M. Domșa (35), Ad. Lăcătuș (57), I. Neag (70, penalty, fază la care a fost eliminat Sas, pentru tragerea unui adversar), Șt. Radu (72), Cl. Oara (89)/ Val. Drăgan (83, penalty).

Viitorul Vama Seacă – Performanța Ighiu 2-2 (0-2): I. Cociș (47), Podar (55)/ S. Turuș (40, după un penalty apărat de portar la execuția lui Tripșa), Tripșa (44).

Remiză spectaculoasă, într-un meci în care oaspeții au avut avantaj la pauză, însă au fost egalați rapid, ultima reușită fiind a antrenorului Andrei Podar. Ighienii au rezistat, deși au evoluat în inferioritate din minutul 71 (eliminat C. Dănilă).

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]