FOTO, CSU Alba Iulia – Olimpia Braşov 56-83, într-un meci amical la baschet feminin | Studentele, patru eșecuri în partidele de verificare

Revenită după un an de absență în elita baschetului feminin autohton, CSU Alba Iulia a pierdut toate cele 4 jocuri de verificare susținute sub comanda noului antrenor Vladimir Ivankovic, iar săptămâna viitoare este întâiul test oficial, în deplasare cu Phoenix Galați.

Ultima repetiție înaintea startului oficial de săptămâna viitoare s-a desfășurat astăzi, în Sala Universității „1 Decembrie 1918”, CSU Alba Iulia – Olimpia Brașov, scor 56-83 (17-22, 16-25, 13-22, 10-14), iar aseară în celălalt joc echipa lui Calancea s-a impus cu scorul 71-62.

Doar 30 de spectatori și o înfrângere drastică în dreptul grupării albaiuliene, cu Olimpia Brașov, care a câștigat cele 4 „parțiale”, iar la mijlocul confruntării avea un avantaj liniștitor: 47-33

Cu excepția primelor secunde, vizitatoarele au condus în permanență, chiar la diferențe confortabile, doar în sfertul secund universitarele apropiindu-se la un singur punct (22-23). În rest, întâlnirea a fost la discreția Olimpiei Brașov, prestația propriei echipe enervându-l pe croatul Vladimir Ivankovic,  ce și-a certat în repetate rânduri elevele, mai ales pentru lipsa de reacție în defensivă.

În weekend, în Sala Universităţii „1 Decembrie 1918”, s-a disputat o dublă amicală între CSU Alba Iulia şi Olimpia Braşov. Pentru CSU au marcat Jessica January – 16 puncte, Cristiana Cutaș – 11, Marta Fodor – 9, Leticia Lerma – 7, Tyshara Fleming – 4, Lejla Omerbasic – 4, Tania Agache – 3, Andreea Fleșer – două; au mai jucat Marija Radovic, Mădălina Geleriu şi Diana Ignat, ,nu a intrat Alexandra Bobar (în refacere după o accidentare).

Primele meciuri oficiale sunt în Cupa României, dubla cu Phoenix Galaţi (27 septembrie – deplasare şi 30 septembrie – returul), iar în 4 octombrie, întâia etapă, în deplasare cu CSBT Alexandria

[nggallery id=4598]

Metalurgistul Cugir – Viitorul Cluj 2-3 (1-0), în ultima rundă a turului în play-out | „Roș-albaștrii”, eșec după ce au condus cu 2-0!!!

Eșec neverosimil pentru Metalurgistul Cugir, 2-3 (1-0) pe propriul teren cu Viitorul Cluj, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 și au primit 3 goluri în actul secund în mai puțin de 10 minute În minutul 15, căpitanul gazdelor, Tudor Șaucă a deschis scorul (șut din voleu), iar Vitinha (60, reluare cu capul la […]