FOTO: CSM Unirea Alba Iulia a pierdut, la limită, finala Under 19! Dinamo București, campioană!
CSM Unirea Alba Iulia a pierdut finala Campionatului Under 19, după 1-2 (0-1) cu Dinamo București, joc disputat la Buftea.
Un joc pentru istoria „alb-negrilor” s-a încheiat cu o decepție, „câinii roșii” cucerind al doilea trofeu al sezonului, după Cupa României, realizând astfel eventul. CSM Unirea Alba Iulia trăiește o dezamăgire, în condițiile în care ambele goluri încasate au fost după faze la limită, susceptibile de ofsaid, mai ales la a doua reușită a dinamoviștilor, una extrem de controversată! Firesc, după încheierea disputei au apărut protestele grupării ardelene
„Sunt mândru de copiii mei, cel mai mândru! În finală am fost net superiori la toate capitolele, am arătat ca adevărați campioni. Alba Iulia are potențial”, a transmis George Țălnar.

O deschidere de scor stupidă, o minge în adâncime trimisă de Neculai (10, desemnat MVP-ul finalei), de la mjlocul terenului, pentru Vasilescu, pe jos, care-l păcălește pe portarul R. Pauletti, iar balonul intră în plasă. Un moment în care albaiulienii au considerat că Vasilescu, aflat în poziție de ofsaid, ar fi influențat faza. Până la pauză ardelenii au avut o singură oportunitate (Ionaș, 40). În ultima jumătate de oră, CSM Unirea Alba Iulia a insistat mai mult, Ardeiu (63) și R. Nistor (70) ratând bune ocazii de egalare. În minutul 90, Borunceanu, scăpat la limita ofasidului, a majora avantajul, după ce a driblat portarul. În minutul 90+2, execuție superbă D. Nistor, șut în vinclu, acesta micșorând ecartul!
Uniriștii s-au bucurat și de o galerie entuziastă, în tribune aflându-se oficiali ai clubului din Cetatea Marii Uniri, dar și antrenorul Alexandru Pelici.
„Emoțiile unei finale și-au spus cuvântul. Pentru mine băieții aceștia sunt campioni. Am fost echipa mai bună. Actul secund l-am controlat, golul doi al adversarilor a venit pe un fond de dominare a noastră. Județul Alba este o pepinieră bună a fotbalului”, a mai transmis George Țălnar prin intermediul CSM Unirea Alba Iulia.
CSM Unirea: R. Pauletti – V. Stanciu, P. Codrea, D. Moldovan, Sebaș – D. Olălău/cpt., Ardeiu, Pandor (90, Buzilă), D. Nistor, Ionaș, Pașca (59, R. Nistor); rezerve Stoian, P. Alexandru, Elmanhaly, Cârja, R. Stanciu, Borza, Forrai. Antrenor George Țălnar.
Dinamo: Bogdan – Cernamoriț, Dana, Cune/ cpt, Ilinca, Neculai, Chiriță, Marcu, B. Alexandru, Vasilescu, R. Vasile; rezerve T. Ionescu, Vencu, Chepcel, Trofin, Lambă, Neagu, Șotae, Bărbulescu, Borunceanu. Antrenor Mihai Dobre.
foto: CSM Unirea Alba Iulia
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby feminin în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în […]
Mihaela Blaga, locul 6 la Campionatele Balcanice de seniori, în proba de 3000 metri obstacole Blăjeanca Mihaela Blaga, sportivă legitimată la „Mica Romă” Blaj și CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul 6 la competiția disputată în Grecia, la Volos Citește și: FOTO: Mihaela Blaga (Mica Roma Blaj/CSU Alba Iulia), rezultat excelent și la Bruxelles, […]