Campioana României, CFR Cluj, a pierdut pe propriul teren, scor 0-2 (0-0), duelul cu AS Roma, contând pentru etapa a 4-a a Grupei A din Europa League. italienii calificându-se în primăvara europeană.

O intervenție nefericită a lui Debeljuh (49) a dezghețat fotbalul sărac din „Gruia”, atacantul Clujului trecându-și, nefericit, numele pe lista marcatorilor, însă în poarta greșită. O rezervă, Veretout (67), l-a mai învins încă o dată de Bălgrădean, din punctul cu var, după un penalty contestat de vișinii.

În minutul 71, pe teren a intrat și Nicolae Carnat, fotbalistul originar din Mihalț.

Electrica Furnizare Discount

Cu probleme majore de efectiv, reprezentanta României nu a reușit să-și ia revanșa după umilința de pe „Olimpico”. O victorie romanistă în ceața clujeană, italienii impunându-se fără să forțeze și odihnind câteva piese de bază (Dzeko și Mkhitaryan au evoluat după pauză, armeanul scoțând 11 metri după un duel cu Bălgrădean). Cluj nu se regăsește și a pierdut al treilea meci consecutiv acasă, după eșecurile din Liga 1 cu Gaz Metan și UTA Arad. Mai mult, șansele de calificare în primăvara european se subțiază evident, zestrea cuprinzând numai 4 puncte. AS Roma a acumulat 10, iar Young Boys Berna – 7, după victoria de la Sofia, ȚSKA fiind următorul oponent al „Bursucului”, săptămâna viitoare, tot în „Gruia”, devenită o cetate prăbușită

CSU Alba Iulia a 11-a victorie, remize la Galtiu și Blaj, ultima cu probleme de arbitraj

Penultima rundă a turului Ligii a 4-a a fost una dominată copios de oaspeți, ce au repurtat 5 victorii și au reușit și două remize, gazdele fiind în dificultate.

Viitorul Vama Seacă – CS Universitatea Alba Iulia 0-3 (0-2)

Au marcat: Baghiu (17, 68). M. Domșa (21)

Studenții lui Mihai Manea, deja în postura de campioni de toamnă, au repurtat a 11-a victorie consecutivă în penultima etapă a turului Ligii a 4-a și s-au distanțat la 7 puncte de ocupanta locului secund, fosta divizionară terță Industria Galda de Jos

O remiză surprinzătoare s-a înregistrat la Galtiu, în disputa orgoliilor Viitorul Sântimbru – Performanța Ighiu. Gazdele au ratat astfel șansa să urce pe treapta a treia a podiumului și au terminat cu un om mai puțin, D. Hulea fiind eliminat în minutul 90+2.

Pe excelentul gazon de pe “CIL”, formația din “Mica Romă”, pregătită de Bogdan Cistean a terminat la egalitate cu Inter Unirea, scor 3-3 (1-0). O confruntare în care vizitatorii au preluat conducerea cu 2-1, apoi a fost rândul gazdelor să treacă în avantaj, remiza fiind parafată în prelungiri de Chiorean (90+4), fază contestată îndelung de blăjeni pentru ofsaid. O situație la care asistentul R. Voicu (Cugir, fost junior al Metalurgistului) a indicat ofsaid, gazdele s-au oprit, însă centralul A.V. Nicola a validat reușita după protestele oaspeților la adresa asistentului. Au marcat: B. Varga (40). B. Cristea (78, 87, penalty)/ Val. Drăgan (62), A. Gherman (75), Chiorean (90+4)

Cornel Țălnar, reputatul antrenor albaiulian, a revenit pe “Cetate”, arena unde a cunoscut atâtea satisfacții cu Unirea Alba Iulia! “Țânțarul” a stat pe banca echipei GT Sport Alba Iulia alături de fiul său George, la partida dintre GT Sport Alba Iulia și Hidromecanica Șugag, contând pentru etapa a 14-a a Ligii a 4-a.

Înaintea jocului, Țălnar senior, acutalmente la Dinamo, a și fost la vestiare pentru a-i încuraja pe tinerii jucători ai ultimei clasate, ce au început fulminant disputa. Dula a marcat în secunda 26, la prima acțiune, fără ca adversarii să atingă balonul, cel mai rapid gol al acestui sezon. Egalarea a survenit în minutul 6, reușită de A. Crețu, însă la pauză s-a intrat cu 2-1 în favoarea gazdelor ce au mai punctat prin Gavrilă (14). La reluare, oaspeții și-au luat rolul în serios și au mai marcat de trei ori prin Cristorian (51), A. Crețu (79) și Diaconu (90+2), pentru un 4-2 (1-2).

Un alt meci nebun a fost la Teiuș, unde Kinder a pierdut 3-4 (3-3) cu CS Zlatna, al treilea eșec la rând pe propriul teren pentru teiușeni. Amfitrionii au fost conduși cu 2-0 și 3-1, dar au reușit să egaleze până la pauză. Nu a fost suficient, întrucât experimentatul A. Cîmpean (83) a dat lovitura. Cu a doua victorie la rând, gruparea de pe Ampoi a părăsit penultima poziție, ocupată acum de Kinder. Au înscris: R. Domșa (10), B. Grigore (32), D. Stanciu (41), respectiv D. Cristea (5, 22), A. Florea (8).

Foto, Teiuș: Rareș NICULAȘ

Viitorul fotbalului albaiulian s-a etalat pe “Cetate” în derby-ul județean dintre CS Municipal Unirea Alba Iulia și Optimum Alba Iulia, contând pentru etapa a 17-a a Seriei a 13-a a Ligii Elitelor Under 15.

Un joc interesant, încheiat cu o remiză albă între grupările conduse de foști jucători ai Unirii Alba Iulia. Meciul a avut nerv, ambiții, spectatori pătimași, au fost  oportunități, în prim plan regăsindu-se portarii Daniel Ferencz (CSM Unirea Alba Iulia) și Răzvan Cutean, căpitanul vizitatorilor. Cei de la Optimum, formație care s-a impus la Drâmbar cu 3-1 (2-1), hat-trick Denis Gligor după ce Al. Doda deschisese scorul, au compensat prin determinare diferența de talie și de vârstă, în distribuția adversă regăsindu-se și Rareș Stanciu (a evoluat în banda stângă), fratele mai mic al internaționalului Nicolae Stanciu (Slavia Praga).

Cu o dispută antrenantă s-a tras cortina peste acest an, campionatul urmând să se reia în 13 martie. După acest duel interjudețean Optimum Alba Iulia a acumulat 5 puncte (5-11 golaveraj) iar CSM Unirea Alba Iulia are două puncte (3-15 golaveraj), reprezentantele Albei fiind pe locurile 4 și 5 în ierarhie.

Formații: *CSM Unirea: Daniel Ferencz – Bogdan Hada, Dragoș Chinde, Alexandru Doda, Cătălin Muntean, Răzvan Mihălțan, Mihai Butnariu, Darian Borza, Andrei Ruja, Lucas Blagu, Rareș Stanciu; rezerve Tudor Prodan, C. Moga, Carlos Munteanu, Alin Pauletti, Dirman, Andrei Simina, Codrin Vințan. Antrenor Mihai Manea.

*Optimum: Răzvan Cutean – David Vulpe, Matei Nicola, Alexandru Zahan, Adrian Pleșa, Sergiu Todea, Mihai Moș, Sebastian Bran, Fabian Rădac, Denis Gligor, Robert Baba; rezerve Raul Bocăniciu, Darius Drăgan, Sebastian Ceaușu, Ionuț Henegar, Dorin Farcaș; Darius Lupșan, Răzvan Clepan, David Ponoran. Antrenori Ciprian Selagea și Gheorghe Bran