Campioana României, CFR Cluj, a pierdut pe propriul teren, scor 0-2 (0-0), duelul cu AS Roma, contând pentru etapa a 4-a a Grupei A din Europa League. italienii calificându-se în primăvara europeană.

O intervenție nefericită a lui Debeljuh (49) a dezghețat fotbalul sărac din „Gruia”, atacantul Clujului trecându-și, nefericit, numele pe lista marcatorilor, însă în poarta greșită. O rezervă, Veretout (67), l-a mai învins încă o dată de Bălgrădean, din punctul cu var, după un penalty contestat de vișinii.

În minutul 71, pe teren a intrat și Nicolae Carnat, fotbalistul originar din Mihalț.

Cu probleme majore de efectiv, reprezentanta României nu a reușit să-și ia revanșa după umilința de pe „Olimpico”. O victorie romanistă în ceața clujeană, italienii impunându-se fără să forțeze și odihnind câteva piese de bază (Dzeko și Mkhitaryan au evoluat după pauză, armeanul scoțând 11 metri după un duel cu Bălgrădean). Cluj nu se regăsește și a pierdut al treilea meci consecutiv acasă, după eșecurile din Liga 1 cu Gaz Metan și UTA Arad. Mai mult, șansele de calificare în primăvara european se subțiază evident, zestrea cuprinzând numai 4 puncte. AS Roma a acumulat 10, iar Young Boys Berna – 7, după victoria de la Sofia, ȚSKA fiind următorul oponent al „Bursucului”, săptămâna viitoare, tot în „Gruia”, devenită o cetate prăbușită

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]