Flying Foxes Viena – CSU Alba Iulia 74-78, în CEWL | Albaiuliencele, la prima victorie în Liga Europei Centrale!
CSU Alba Iulia a spart gheața în Liga Europei Centrale și a obținut prima victorie, la Viena, împotriva multiplei campioane a Austriei, Flying Foxes, scor 78-74, un succes extrem de important în economia luptei pentru calificarea din Grupa A a întrecerii continentale.
Formația din Cetatea Marii Uniri și-a luat astfel revanșa după eșecul de ieri, din primul meci cu reprezentanta „țării valsului”, 68-81, iar dacă celelalte două întâlniri în Liga Europei Centrale au însemnat înfrângeri, a treia a fost una cu noroc.
Scorul final a fost 78-74 (14-19, 27-15, 20-20, 17-20), CSU fiind considerată gazdă în această confruntare. Momentul cheie al disputei s-a dovedit sfertul al doilea, câștigat de albaiulience la o diferență de 12 puncte, care s-a dovedit decisivă, după ce la mijlocul meciului scorul era 41-34. Diferența s-a mărit, însă în sfertul al 4-lea, după ce Fleming, Cutaș și Radovici au ieșit din pricina acumulării a 5 greșeli personale, ecartul s-a mai redus.
Universitarele conduse de Emanuel Rodriguez au ieșit cu bine din această dublă europeană și întâmpină cu un moral în creștere întâia partidă de pe teren propriu, joi, 23 noiembrie, în Sala Universității „1 Decembrie 1918”, cu Basket Zabiny Brno, în Liga Națională fiind întâlnirea de la Cluj, în deplasare, luni, 20 noiembrie, de la ora 17.00.
Au marcat Ashley Morrissette – 25 puncte, Jessica January – 18, Tyshara Fleming – 12, Marta Fodor – 10, Ana Radovic – 9, Cristiana Cutaş – 2, Lejla Omerbasic -2, în lot Mădălina Geleriu, Andreea Fleșer, Alexandra Bobar, Diana Ignat. Antrenor Manuel Rodriguez.
Foto: Sport Pictures
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)