Echipa LPS Sebeş, locul cinci la turneul internaţional de la Bruntal (Cehia)
Echipa de juniori a LPS Sebeş, pregătită de antrenorul Doru Oancea s-a clasat pe locul al 5-lea la un puternic turneu internaţional desfăşurat în Cehia, la Bruntal, la care au participat 10 formaţii din cinci ţări (Cehia, Slovacia, Lituania, Polonia şi România).
În perioada 1-3 decembrie, echipa de juniori a Liceului cu Program Sportiv Sebeş, fotbalişti născuți în anul 2005 și mai mici, a participat la turneul internațional de juniori din Bruntal-Cehia. Turneul este la a 22 ediție, ținându-se în fiecare primul week-end din luna Decembrie. „A fost un turneu foarte puternic cu 10 echipe din 5 țări. Echipa noastră este la a 3-a participare consecutivă iar locul 5 ocupat acum, a fost cel mai bun din toate participările. Jocul este diferit față de ceea ce se practică la noi, jucându-se cu mantinela, repede, pe forță, agresivitate iar pentru spectacol și marcarea multor goluri s-a ales să se utilizeze porți de 5 m. Una peste alta copiii au evoluat mai bine de la meci la meci și spun că puteam ocupa un loc mai bun dacă ne acomodam mai repede cu stilul de joc, cu jocul cu mantinela. Pe această cale cred că am făcut cinste cu brio fotbalului românesc, le mulțumesc în primul rând Primăriei Municipiului Sebeș, conducerii Liceului cu Program Sportiv ”Florin Fleșeriu” Sebeș și copiilor care au demonstrat că și românii au spirit de învingători și luptători, și care s-au bucurat de fotbal în aceste 3 zile. Pe această cale le urez tuturor ”SĂRBĂTORI FERICITE”„, este mesajul transmis de antrenorul Doru Oancea, cel care în vară a reuşit promovarea în Liga a 3-a cu Şurianu Sebeş, însă echipa s-a desfiinţat din motive financiare.
Regulile după care se desfășoară acest turneu sunt: se joacă cu minge de fotbal de sală (care nu sare), se joacă 5 vs 5 (4 + portar), 2 reprize a 15 minute – timp efectiv. Spectacolul și efortul susținut sunt date de faptul că se joacă cu mantinela de pe marginea terenului, mingea fiind mereu în joc, iar porțile sunt de 5 m lungime și 2 m înălțime. Jocurile s-au disputat în Sala Sporturilor din Bruntal pe un teren cu dimensiunile de 40 m lungime și 20 m lățime. Subliniem faptul că schimbările sunt nenumărate.
Delegația echipei LPS Sebeș a fost formată din antrenorul Doru Oancea, medicul Anişoara Ţăran, iar lotul de jucători a fost compus din Luca Onofrei, Robert Băcăinţan, Lusi Grădinaru, Leonard Marcu, Sebastian Itu, Paul Codrea, Andrei Topor, Răzvan Ţălnar, Alexandru Rîpă, Andrei Oancea şi Tiberiu Stanciu. La turneu au participat 10 echipe din 5 țări: Cehia – Olimpia Bruntal, SSK Bilovec, SFC Opava, SK Bat’ov 1930 Otrokovice; Slovacia: DAC 1904 Dunajska Streda, MSO Sturovo, NITRA; Lituania: LIEPAJA Plunge; Polonia: MKS Pogon Prudnik şi România: LPS Sebeș.
Echipa din municipiul Sebeş a înregistrat următoarele rezultate (două victorii, o remiză şi două eşecuri): LPS Sebeș – SFC Opava (Cehia) 3-6, LPS Sebeș – MSO Sturovo (Slovacia) 6-6, LPS Sebeș-NITRA (Slovacia) 3-8, LPS Sebeș- LIEPAJA Plunge (Lituania) 10-5, LPS Sebeș – SSK Bilovec (Cehia) 6-3, marcatori fiind Codrea Paul – 11 goluri, Rîpă Alexandru – 6 goluri, Topor Andrei – 4 goluri, Țălnar Răzvan – 4 goluri, Marcu Leonard – 3 goluri.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)