Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig
Denisa Mărcuș și Miruna Măda, cicliști din Alba, pe podium la Triada MTB Avrig
Cicliștii din Alba legitimați la CSM Mediaș au realizat rezultate de apreciat la primul concurs de mountain bike din acest an disputată în zona Transilvaniei. Triada MTB Avrig s-a desfășurat pe parcursul a două zile, adresandu-se cicliștilor amatori, dar și celor profesioniști. În prima zi concursul de tip circuit XCO s-a adresat copiilor până la 14 ani, iar cea de-a doua zi a fost dedicată curselor lungi, de maraton, competiția fiind prima etapă din Cupa Națională pentru Elite pe distanța de 68 km.
În prima zi, Alba a fost reprezentată de Denisa Maria Mărcuș din Geomal, elevă în clasa a VII-a la Școala Gimnazială „Timotei Ovidiu Tarnu” din Stremț, care a terminat prima competiția feminină! Denisa este o nouă speranța a mountain bike-ului din Alba, legitimată din acest an la CSM Mediaș. alături de frații Miruna și Radu Măda din Geoagiu de Sus.
Cei trei sportivi au participat a doua zi la Maratonul din cadrul Triada MTB Avrig, având rezultatele: *Denisa Maria Mărcuș, traseul Galben GLS, 18 km cu 180 metri diferență de nivel, unde a obținut locul întâi la categoria până în 14 ani, cu un timp de 1h si 56 de secunde, și locul 3 la general feminin; *Miruna Măda, traseul Roșu Tiemme, 42 km cu diferență de nivel de 950 m, obținând locul doi atât la categoria junioare, cât si la general, cu timpul de 2h 17 min si 19 sec (îmbunătățit cu 15 minute față de anul trecut pe același traseu), la numai două minute de câștigătoare; *Radu Măda, traseul Albastru – Urgo pe distanta de 28,5 km cu diferență de nivel de 450 m, obține și anul acesta tot locul 4 la categoria cadeți și la general, în aceleași condiții de sprint cu foto finish, având același timp cu ocupantul locului 3 (o oră 17 minute și 10 secunde). Rezultatele bune de la aceasta competiție se datorează cantonamentului de o săptămână efectuat la Păltiniș împreună cu alti 15 cicliști de la clubul CSM Mediaș, sub îndrumarea instructorilor sportivi Attila Szakacs și Corin Zinz.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)