CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 1-3 | Campioana, victorie importantă în derby

Volei Alba Blaj, campioana României, a câștigat derby-ul extern cu CSO Voluntari, contând pentru prima etapă a returului Diviziei A1, scor 3-1 (25-15, 21-25, 25-22, 25-18), meciul ce a opus formațiile de pe podium, gazdele, locul al 3-lea, vizitatoarele, în postura de lider.

Partida a durat 95 de minute, iar cele mai multe puncte le-au realizat Bojana Milenković – 19 p, Gergana Dimitrova – 17 și Victoriia Russu – 16.

Echipa din “Mica Romă” a realizat a doua victorie din tot atâtea jocuri în 2023, precedenta fiind în Cehia, cu SC Prometey (Ucraina) – primul succes din grupele Champions League. Următorul meci va fi miercuri, în Italia, cu Vero Volley Milano, în întrecerea continentală, iar în competiția internă, sâmbătă, în Sala “Timotei Cipariu” se va derula singurul joc al lunii în fața fanilor, cu CSM București. Volei Alba Blaj are un singur joc pierdut, la “masa verde”, în Divizia A1, și este pe prima poziție, cu 29 de puncte din 11 întâlniri.

Primul set a fost la discreția vizitatoarelor, ce au condus confortabil cu 6-2, 15-9 și 19-11, dar în al doilea parțial derularea ostilităților s-a modificat substanțial. Disputa a fost echilibrată, până la 16-16, moment în care CSO Voluntari a avut o perioada bună, desprinzându-se, decisiv, la 22-17. Gazdele au ținut bine ritmul și în al treilea set, nepermițându-le oponentelor să ia un avantaj consistent, scorul fiind egal 20-20 la un moment dat. Deținătoarea titlului și-a arătat însă forța și a reușit să câștige setul și să revină la conducere. Voluntari nu a abandonat lupta în al 4-lea parțial, a încercat să revină și a remontat de la 12-15, dar nu a putut să facă față întrucât echipa din Alba și-a arătat superioritatea în faze cheie și s-a dovedit stăpână pe situație, dominând cu stil și autoritate finalul setului.

Volei Alba Blaj: Gergana Dimitrova –  17 puncte, Slađana Mirković – 5  p, Raisa Ioan – 9 p, Bojana Milenković – 19 p, Victoriia Russu – 16 p, Jovana  Kocić – 12 p, Andra Cojocaru (libero); au mai intrat Andreea Ispas (l); Iarina Axinte, Andrea Kossanyiová, Georgiana Faleș – un punct; Jovana Cirković, Kaitlyn Hord. Antrenor Stevan Ljubičić

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă

Industria Galda de Jos – CSM Unirea Alba Iulia, un nou derby „de Alba” | CSU Alba Iulia – deplasare la Ungheni, Metalurgistul Cugir, joc acasă O nouă etapă în eșalonul terț, un nou derby „de Alba”, la Galda de Jos, între Industria și CSM Unirea Alba Iulia. Metalurgistul Cugir joacă în fața fanilor cu […]