CSM Lugoj – Volei Alba Blaj 0-3 | Campioana încheie anul cu o victorie lejeră

Sfârșit de an perfect pentru Volei Alba Blaj, deținătoarea eventului național, care a câștigat a 9-a partidă, din 10 posibile în Divizia A1, în deplasare cu CSM Lugoj, scor 3-0 (25-5, 25-15, 25-21), succes care trage cortina peste anul 2017.

În prima parte a sezonului Volei Alba Blaj a strâns 12 victorii din 13 întâlniri în trei competiții, singurul eșec fiind cu rivala CSM București.

Venită după victoria istorică repurtată în Champions League, formația din „Mica Romă” nu a avut nicio emoție în Banat, chiar dacă antrenorul Darko Zakoc a odihnit câteva dintre titulare. Primul set a însemnat o veritabilă umilință pentru amfitrioane, care abia au strâns 5 puncte. Cu acest succes, tripla campioană a strâns 27 de puncte, clasându-se pe treapta a doua a podiumului, după CSM București. În partida de la  Lugoj, primul meci din retur, Volei Alba Blaj nu a avut emoții, doar în setul al treilea (când au intrat și Salaoru și Cleger), pe fondul relaxării evidente, gazdele apropiindu-se pe tabelă.

După câteva zile de vacanță, elevele lui Zakoc vor relua pregătirea, întrucât luna ianuarie debutează cu două partide importante în Champions League, ambele în deplasare, cu Developres Rzeszow (11 ianuarie 2018), și ASPTT Mulhouse VB (24 ianuarie), întâiul meci în competiția internă fiind în 13 ianuarie, acasă cu „U” Cluj.

Volei Alba Blaj: Lena Moellers – Ramona Rus, Mariana Aquino, Slavina Koleva, Selime Ilyasoglu, Nneka Oniejekwe – Marina Vujovic (libero); au mai jucat Petya Barakova, Ana Cleger, Adina Salaoru

FOTO Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo

Sportivii CS Unirea Alba Iulia, cinci clasări pe podium la Campionatul Național de de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la Taekwondo Sportivii CS Unirea Alba Iulia au obținut rezultate foarte bune la Campionatul Național de Copii, Juniori Mici și Cadeți, la taekwondo, desfășurat în 19-21 aprilie la București. CS Unirea Alba Iulia a participat la […]