Comuna Ciugud, mai verde cu 100 de hectare de pădure
Sâmbătă, 19 martie 2011, în comuna Ciugud va demara campania de împădurire „Plantează un POM, ca să fii OM!” – acţiunea încununând eforturile administraţiei publice locale pentru un mediu mai curat, o viaţă mai bună, mai ales că 2011 este şi Anul Internaţional al Pădurii. Primăria comunei Ciugud a depus şi câştigat la Agenţia Fondului pentru Mediu un proiect în valoare de 2,6 milioane lei pentru împădurirea a 101 hectare de păşune degradată. Prima etapă a acestui proiect se va derula sâmbătă, 19 martie a.c., de la ora 9.00, punctul de întâlnire fiind terenul de fotbal din Ciugud. „Întrucât 2011 este Anul European al Voluntariatului, ne dorim să atragem cât mai mulţi voluntari în toate proiectele demarate de Primăria comunei Ciugud. De altfel, îi invităm pe toţi cei care iubesc natura, aerul curat şi buna dispoziţie să vină sâmbătă alături de noi, la Ciugud”, ne-a declarat primarul Gheorghe Damian. Terenurile din comuna Ciugud care vor fi împădurite sunt cu precădere păşunile degradate şi suprafeţe de teren care prezintă riscul unor alunecări de teren. Aşa cum a precizat primarul Gheorghe Damian, campania din acest an nu este singura acţiune de acest fel. În comuna Ciugud, în perioada 2007 – 2008 a avut loc o amplă acţiune de ecologizare, iar anul trecut au fost plantaţi, din sursele primăriei şi cu ajutorul voluntarilor, 30.000 de puieţi de tei, cireş, salcâm, paltin şi pin silvestru. „Preocuparea noastră faţă de mediu este la ordinea zilei. Încercăm să identificăm noi surse de finanţare pentru a transforma comuna noastră într-o oază de verdeaţă. Chiar dacă locuim la ţară, asta nu înseamnă că nu avem nevoie de parcuri, zone verzi sau păduri care să asigure aerul curat atât de necesar vieţii”, precizează edilul Gheorghe Damian. Anul acesta, Primăria Ciugud va semna un contract de finanţare pentru a se amenaja, la Limba, în comuna Ciugud, un parc de joacă şi o zonă de recreere şi agrement pentru locuitorii comunei, dar nu numai pentru ei. De altfel, pe termen mediu, în comuna Ciugud urmează a fi amenajate alte 25 de hectare de parcuri.
Adriana DURIGĂ
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Cultură Educație
30 iulie 2024: „Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba
„Despre starea de bine”, în luna iulie la atelierul Biblioterapia al Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba În luna iulie psihoterapeutul Cosmin Bara împreună cu bibliotecara Luiza Pop vor dezbate în cadrul proiectului Biblioterapia, tema „Despre starea de bine”. Dezbaterea va putea fi urmărită pe pagina de Facebook a instituției la data de 30 iulie 2024, […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)