Alexandra Avram a câştigat Cupa României la powerlifting

Redactia Ziarului Unirea

În perioada 15-16 octombrie, la Bacău s-a desfăşurat Cupa României la powerlifting, masculin şi feminin, la cadeţi, juniori şi seniori, în probele total şi împins culcat. Sintetizând, la „total” (calculat după formula „wilks”, în funcţie de indicele de greutate corporală) câştigător a fost Bogdan Onolov (SCM Bacău), la împins culcat masculin s-a impus albaiulianul Ovidiu Pănăzan (SCM Bacău), iar la feminin Alexandra Avram (CS Zamolxis Alba Iulia) a reuşit să-şi adjudece ambele probe (cei trei laureaţi au fost testaţi doping la finele concursului). Partenerii competiţiei au fost ANST, Roşia Montană Gold Corporation, Kronospan Sebeş, DJST Bacău, SCM Bacău şi CSM Moineşti.
Pe lângă medaliata Alexandra Avram, CS Zamolxis Alba Iulia i-a mai avut în competiţie pe Ionuţ Muntean, Levent Kara şi Laurenţiu Avram, la start prezentându-se 26 de participanţi (20 la masculin), reprezentând cluburile SCM Bacău, CS Powerlifting Team Stone Bihor, CS Zamolxis Alba Iulia, CSM Moineşti, CS Bronx Powerlifting Bacău, CS Luis Cry Turda. (H.D.M.)

Metalurgistul Cugir – Industria Galda 2-2 (0-1), în derby „de Alba” | „Lanterna roșie”, remiză dar și retrogradare matematică

Metalurgistul Cugir remizează în derby „de Alba” cu Industria Galda de Jos, scor 2-2 (0-1), după o confruntare spectaculoasă în care vizitatorii au condus la pauză, „roș-albaștrii” au întors scorul, dar Frențiu, în prelungiri (90+3) a restabilit egalitatea. O remiză venită după 6 înfrângeri la rând pentru ultima clasată, una cu gust amar, întrucât la […]