ACS Tg. Mureș – Industria Galda 0-0, în ultima rundă a sezonului regular | Gazdele, cu jucător de câmp între buturi, în final!

Remiză albă înregistrată în întâlnirea dintre ACS Tg. Mureș și Industria Galda de Jos, în ultima rundă a sezonului regular în Seria 9 din Liga 3.

Finalul a fost unul incendiar, în condițiile în care gazdele au avut portarul eliminat, Kis primind cartonaș roșu pentru injurii în minutul 84. Cum înlocuirile fuseseră efectuate, între buturi a intrat Andrei Pop, iar găldenii au irosit câteva ocazii importante, cea mai mare fiind a lui Baghiu (90+1), scăpat singur, care a ratat victoria, cu un șut modest din poziție excelentă!

Punct prețios pentru penultima clasată, care venea după 6 înfrângeri consecutive, împotriva unui oponent ce se gândea la un moment dat la play-off. De asemenea, este primul rezultat pozitiv al Industriei sub comanda lui Adorian Himcinschi, antrenor instalat în intersezon.

Rezultatul este unul echitabil, și adversarii au avut ocazii, dar și noi, mai ales în final. Mi-a plăcut atitudinea băieților, au luptat până la epuizare. Este remiză prețioasă, un punct de moral, un nou start pentru Industria„, a menționat Adorian Himcinschi.

Industria Galda evoluează în play-out, iar în prima rundă, se va repeta jocul de la Tg. Mureș, asta dacă Metalurgistul Cugir nu învinge pe CSM Unirea Alba Iulia.

ACS Tg. Mureș: ACS: Kis – Arhirii, Dumbrăvean, Csala, Gliga/ cpt, Jorza, Moraru, Neacșu, An. Pop, D. Tudoran, Vidrășan: rezerve Lukacs, Brabaș, Degan, Caliani, Giosu, Greu, Iepure, Kiss, Moldovan. Antrenor Flavius Sabău

Industria Galda: Industria: Suciu – Juncan, Potopea/ cpt, Șt. Radu (72, Lupșan), C. Dănilă, Grosu (82, Giorgiu), Oniche, Baghiu, Cioară, Stănilă, S. Mureșan (77, Frențiu); rezerve Groza, Grecu, V. Domșa, Circov, An. David, B. Popescu. Antrenor Adorian Himcinschi.

Arbitri R. Chiorean (Satu Mare), I. Corb (Satu Mare), G. Urs (Oradea) Observatori N. Botezatu (Piatra Neamț), Șt. Donciu (Sf. Gheorghe)

LPS Sebeș, eliminată în sferturile de finală la Under 17, după 2-6 cu SCM Zalău!

LPS Sebeș a fost eliminată în sferturile de finală ale Campionatului Under 17, după eșecul drastic din deplasare cu SCM Zalău, scor 2-6 (0-3). Vizitatorii conduși de Doru Oancea au fost copleșiți de miza jocului eliminatoriu. emoțiile și-au spus din plin cuvântul și după un sfert de oră gazdele aveau avantaj de 3 goluri. Zarurile […]