ACS Tg. Mureș – CSM Unirea Alba Iulia 2-1 (2-1) | Pelici, debut cu stângul!

Antrenorul Alexandru Pelici a debutat cu stângul la CSM Unirea Alba Iulia, eșec extern cu ACS Tg. Mureș, scor 1-2 (1-2).

Venită după două succese consecutive, gruparea din Cetatea Marii Uniri a pierdut în deplasare cu ACS Tg. Mureș, cu o concentrare a evenimentelor în finalul primei reprize.

Pe banca amfitrionilor a debutat, cu acest prilej, Flavius Sabău, ACS Tg. Mureș câștigând, în premieră, în fața fanilor (o remiză în 5 jocuri anterioare).

„Alb-negrii” pierd puncte prețioase în lupta pentru play-off, iar runda viitoare au meci de foc pe „Cetate”, derby cu concitadina CSU Alba Iulia.

După 3 ocazii mari ratate de vizitatori, Roșu și Istrate – în două rânduri (inclusiv o lovitură liberă ce a șters bara dreaptă), gazdele au deschis scorul prin D. Todoran (38). Uniriștii au replicat imediat, egalând prin Frăsineanu (42) – la prima sa reușită stagională, însă la ultima fază a primei reprize, care a avut un final incandescent, Răzvan Greu, căpitanul mureșenilor, a punctat (45+2, cu un șut centrare de lângă tușă, ce l-a surprins pe Al. Stoian). În actul secund, vizitatorii au irosit alte 4 oportunități uriașe prin M. Codrea, Raica, Vl. Stanciu și T. Suciu (a scos portarul) și au plecat cu mâna goală.

Nu meritam să pierdem, după aspectul jocului! Am primit goluri din greșeli și au fost foarte multe ratări. Mi-a plăcut atitudinea băieților, dar mai este mult de muncă și sunt și posturi deficitare”, a precizat Alexandru Pelici.

Alexandru Pelici revine după aproape două decenii pe banca tehnică a “alb-negrilor” și speranțele pentru recuperarea terenului pierdut au crescut considerabil după instalarea noului antrenor principal. Acesta are parte de un debut extrem de dificil, cu ACS Tg. Mureș, formație care l-a instalat în această săptămână pe Flaviu Sabău (ex-Unirea Ungheni) și el la primul meci la noua formație (dar s-a implicat și în pregătirea jocului anterior).

ACS Tg. Mureș: Kis – Bărăbaș, Dumbrăvean, Csaki, Caliani, R. Csala, Gliga, Greu/ cpt, T. Moldovan, Preklet, D. Todoran; rezerve Negrușa, T. Csala, Kiss, Moraru, Oprea, Osei, Precup, Sarkozi. Antrenor Flavius Sabău.

CSM Unirea: Al. Stoian – D. Nistor (63, V. Stanciu), Vomir, E. Codrea, Ciaun – M. Boldea, Mâlnă (80, Indrei), C. Cristea/ cpt (86, T. Suciu) – Istrate, Roșu (63, M. Codrea), Frăsineanu (63, Raicea); rezerve Raț, I. Grozav, R. Nistor, Bârdea. Antrenor Alexandru Pelici.

Arbitri Roxana Timiș (Sibiu), M. Matica, Al. Bogdănel (ambii Oradea) Observatori I. Szekely (Cluj-Napoca), M. Băcescu (Brașov)

Liga 4: Campioana CIL Blaj, „set” și revanșă cu Hidro Mecanica! Revelația Energia Săsciori a trecut și de Viitorul Sântimbru, „manita” Macarie (Adu Academy Șona)

În Sâmbăta Mare, Liga 4, etapa a 25-a: Campioana CIL Blaj, „set” și revanșă cu Hidro Mecanica, cu „careu” Mihu (4 reușite)! Revelația Energia Săsciori a trecut și de Viitorul Sântimbru, „manita” (5 goluri) Macarie (Adu Academy Șona) *Limbenii Limba – Performanța Ighiu 1-0 (1-0). Victorie prețioasă a nou-promovatei, împotriva unui oponent cu pretenții la […]