Volei Alba Blaj, a 10-a victorie în Divizia A1, 3-0 cu „U” NTT Data Cluj | Ultima repetiție înainte de Galatasaray Istanbul

Volei Alba Blaj a obținut a 10-a victorie din tot atâtea jocuri în Divizia A1, scor 3-0 (25-14, 25-19, 25-17), în deplasare cu „U” NTT Data Cluj. Formația din „Mica Romă” are maximum de puncte (și un singur set pierdut) în întrecerea internă după disputarea etapei a 12-a.

O ultimă repetiție pentru formația din „Mica Romă”, cu emoții doar în al treilea parțial, înaintea dublei cu Galatasaray Istanbul, în sferturile de finală ale Cupei CEV, împotriva studentelor, un oponent pregătit de Luminița Trombițaș, cu fostele blăjence Adina Stanciu, Sorina Mocan, Ioana Vodă și Adina Stanciu în efectiv.

Prima manșă a sferturilor de finală se dispută săptămâna viitoare, la Istanbul, miercuri, 6 februarie, de la ora 18.00, iar returul este prevăzut marți, 12 februarie, de la ora 17.00, în Sala “Transilvania” din Sibiu, iar dacă va depăși gruparea turcă echipa din “Mica Romă” va întâlni în semifinalele întrecerii europene pe învingătoarea dintre Știința Bacău și VK Up Olomouc.

Volei Alba Blaj: Lora Kitipova (5 puncte) – Nneka Onyejekwe (3 p), Ioana Baciu (13 p), Nađa Ninković (un punct), Ana Lazarević (15 p), Ramona Rus  (5 p) – Viktoriya Delros (libero); au mai intrat Katerina Zhidkova (3 p), Sara Hutinski (7 p), Maja Aleksic (9 p), Sorina Miclăuș (un punct); nu au intrat Aleksandra Cirovic, Sonja Newcombe, Marina Vujović (libero); Mariya Karakasheva – neinclusă în lot.