Voința Stremț a mai făcut o victimă de lux: Viitorul Sâmtimbru, ce a pierdut după 17 meciuri!
Voința Stremț a mai făcut o victimă de lux în returul Ligii a IV-a, învingând acasă, în etapa a 22-a, pe Viitorul Sântimbru, scor 3-2 (2-2).
O partidă spectaculoasă, cu răsturnări de scor, de la 0-1, la 2-1 și 2-2, cu golul victoriei reușit de “rezerva” Ilie Mihălțan. Voința Stremț este revelația returului, fiind neînvinsă în 9 meciuri (o remiză și 8 succese) și a urcat pe poziția a 4-a, făcând schimb de locuri cu gruparea din Galtiu.. Elevii antrenorului Ioan Marcu au mai făcut o victimă de lux, după Sportul Petrești și CIL Blaj, Viitorul Sântimbru – echipă imbatatabilă de mai bine de 7 luni (ultima înfrângere, în septembrie, la Zlatna) și 17 întâlniri!
Marcatori: Trifa (27, penalty), Rancea (31), I. Mihălţan (63), respectiv Tănase (9), Brânză (35, penalty).
Alte rezultate:
Metalu Aiud – CS Zlatna 1-7 (0-2)
Marcatori: Legian (90+2), respectiv A. Cîmpean (15, 44, penalty, 78, 79), Al. Popa (64), Biro (74), Iul. Marian (82).
“Careu” pentru experimentatul atacant Alin Cîmpean, noul golgheter al eșalonului. În fața echipei pregătite de aiudeanul Radu Andone, amfitrionii au înregistrat cea mai drastică înfrângere stagională. Auraii au un apetit ofensiv de remarcat, cu al treilea joc la rând (Dacia Mihalț, AFC Micești și acum, pe “Aiudelul”) în care înscriu mai mult de jumătate de duzină de goluri.
Nicolae Linca Cergău – CIL Blaj 2-4 (1-2)
Marcatori: N. Găldean (12), C. Diaconu (65, penalty), respectiv D. Olteanu (32), B. Varga (36, 52), D. Mihu (53) *G. Vlad (Nicolae Linca) a fost eliminat în minutul 89.
Blăjenii au revenit de la 0-1, s-au distanțat la 4-1, câștigând al doilea joc la rând, în vreme ce amfitrionii au înregistrat al doilea eșec succesiv
Dacia Mihalț – Navobi Cricău 2-0 (1-0)
Marcator: Tompi (5, 79).
Al doilea succes din retur pentru “lanterna roșie”, venit grație dublei lui S. Tompi. Dacia venea după trei eșecuri consecutive și o neprezentare runda anterioară. De notat că zestrea celor 10 puncte din clasament a fost agonisită de mihălțeni în fața propriilor suporteri, acesta fiind primul meci al sezonului în care ultima clasată nu a încasat gol.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
FOTO: Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud
Echipa „Prietenii lui Dragoș” a câștigat Memorialul „Dragoș Damian”, ediția a 11-a | Turneu de suflet, în memoria fostului căpitan al Interului Ciugud Al doilea an la rând, echipa „Prietenii lui Dragoș” s-a impus la Memorialul „Dragoș Damian”, competiție fotbalistică de suflet, disputată în memoria fostului căpitan al formației Inter Ciugud, plecat premetur dintre noi […]
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7 Under 18! Șase victorii pentru formația albaiuliană
CSM Unirea-CSU Alba Iulia, învingătoare la United World Games, la rugby în 7, Under 18, în Austria! Șase victorii pentru formația albaiuliană CSM Unirea-CSU Alba Iulia a realizat un rezultat excelent, echipa de rugby în 7 a formației din Cetatea Marii Uniri impunându-se la categoria Under 18, la United World Games, competiția disputată în Austria, […]
Mihaela Blaga, locul 6 la Campionatele Balcanice de seniori, în proba de 3000 metri obstacole Blăjeanca Mihaela Blaga, sportivă legitimată la „Mica Romă” Blaj și CS Universitar Alba Iulia, a terminat pe locul 6 la competiția disputată în Grecia, la Volos Citește și: FOTO: Mihaela Blaga (Mica Roma Blaj/CSU Alba Iulia), rezultat excelent și la Bruxelles, […]