Viitorul Cluj – CSU Alba Iulia 0-3 (0-0), prima victorie din 2024 | Studenții s-au descătușat după pauză

CSU Alba Iulia a câștigat în mod categoric prima confruntare din 2024, 3-0 (0-0) în deplasare cu Viitorul Cluj, „lanterna roșie” a Seriei 9 din eșalonul terț.

Succesul din penultima etapă a sezonului regular aduce 3 puncte prețioase în contul universitarilor, care aveau nevoie ca de aer de această victorie pentru a continua cursa de calificare în play-off. Descătușați după pauză, după ce au deschis scorul, elevii lui Bruno Vienescu au câștigat un meci vital și așteaptă ultima rundă.

După 3 etape în care au luat un singur punct, studenții din Cetatea Marii Uniri au reușit să se impună în fieful ultimei clasate (cu o medie de vârstă puțin peste 20 de ani), o confruntare abordată cu 6 modificări în formula de start comparativ cu jocul inaugural al primăverii, de la Reghin. După pauză, nou-venitul Tîrșa, în premieră titular, a punctat în minutul 49, când a profitat de o eroare a defensivei adverse și a marcat pe lângă portar, din 10 metri. Până la final nu a mai existat decât o echipă pe teren, iar Niakate (74) și Pîntea (81) au dus scorul la unul de neprezentare.

CS Universitar a acumulat 28 de puncte, iar în ultima rundă întâlnește liderul Gloria Bistrița, pe „Pielarul” din Sebeș, un meci decisiv în care gruparea albaiuliană se va raporta și la ce se va întâmpla la Cugir, în duelul Metalurgistul – CSM Unirea Alba Iulia.

Am preluat controlul după minutul 20, am dominat cu autoritate confruntarea, am ratat numeroase ocazii. În actul secund am marcat repede și meciul s-a rupt. Ultimul joc, cu liderul, este decisiv pentru intrarea în play-off și depindem doar de noi”, a spus Bruno Vienescu.

Viitorul: Cecicheș – Milandru, Șerbănescu, D. Popa, Tica, Gățan, Benke, Herciu, Dreve, Szilaghy, Thiam; rezerve Mathe, Podea, Oargă, Gadzhymuradov, Cozac, D. Mureșan, Cr. Istrate, B. Grosu, Vodă. Antrenor Laurențiu Rus

CSU: R. Gal – Kilyen/ cpt, Niakate, R. Popa, Bucurică, Bidulescu, M. Șerban, Târșa, V. Boldea, Piftor, Pîntea; rezerve Al. Șerban, Cunțan, B. Lazăr, Kouadio, Gilyen, Ouedraogo, Trifu, Minteuan, Tronea. Antrenor Bruno Vienescu

Viitorul Sântimbru a urcat pe locul secund în Liga 4, după etapa a 24-a. Spicul Daia a scorul etapei cu CSM Unirea Alba Iulia, golgheterul Greapcă, hat-trick pentru Energia *CIL Blaj – CS Ocna Mureș 3-1 (2-0) Echipa din „Mica Romă” a câștigat derby-ul rundei și este foarte aproape să devină campioana celui de-al 4-lea […]