Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA| Clanul „meșterilor” și reabilitarea blocurile „M” din Alba Iulia: „Olimpiada” de aruncat bani pe fereastră

Cezar Lancrajan

Publicat

în

VIDEO ȘTIREA TA| Clanul „meșterilor” și reabilitarea blocurile „M” din Alba Iulia: „Olimpiada” de aruncat bani pe fereastră

Reabilitarea și anveloparea blocurilor „M” din Municipiul Alba Iulia este fără dar și poate o „olimpiadă” de aruncat bani pe fereastră, unde „meșterul Dorel” s-a remarcat prin stângăcia de care a dat, de nenumărate ori, dovadă.

Istoricul acestui proiect are să ne demonstreze că până și expresia „în tot răul este și un bine” este, în fapt, în acest caz „în tot binele este și un rău”, iar dacă ar exista un ghid pentru administrații locale ( actuale ), cu siguranță, s-ar încadra la un stufos capitol de: AȘA, NU!

Degeaba și-a răcit gura Mircea Hava, a cărui echipă după tone de acte plimbate de colo-colo a reușit să obțină finanțarea pentru acest proiect și să lase o „grea moștenire” administrației Pleșa: „Speranța mea e legată de responsabilitatea cu care actuala echipă din administrația locală va ști să ducă la bun sfârșit acest proiect. E obligația municipalității să trateze corect și cu băgare de seamă orice situație particulară. Mai ales că, de multe ori, între planșă și realitatea de la fața locului apar probleme care impun soluții.”.

În fapt Dorel și „clanul meșterilor” au dansat cum au vrut și au făcut totul cum i-a tăiat capul. În primă fază se întocmește proiectul, de undeva dintr-un birou fără să se calce în teritoriu, altfel nu-ți poți explica geamul din fotografie, apoi o firmă câstigă o licitație și nimeni nu o întreabă „de sănătate”, dacă are muncitori ori câți sau dotări tehnice, iar ea subcontractează lucrarea de execuție altor firme, a cărei muncitori lucrează pe doi lei și așteaptă să le treacă ziua, cărora nu le pasă dacă un geam lovește o balustradă, tencuiala e vălurită, că au zidit geamurile la propriu, ori alte „realizări mărețe” ce trec nesesizate de dirigintele de șantier, „omul” primăriei, care probabil a verificat situația doar telefonic, iar „administratorii” locali nici că ar călca în acest „triunghi al Bermudelor” de frică că nu au destule „scuze” pentru cetățeni și probabil că la final vor semna recepția, ce să mai facă și ei? Nu-i destul că se face? Mai contează cum?


Secțiune Știri sub articolul principal

Urmăriți Ziarul Unirea și pe  GOOGLE ȘTIRI



Știri recente din categoria Ştirea Ta

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie

Bogdan Ilea

Publicat

în

Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie Un șofer din Alba a fost la un pas să provoace o adevărată tragedie pe un drum din județ, în data de 21 iunie 2026, în jurul orei 16:15. Mai exact, incidentul rutier, care a avut loc, cel […]

Citește mai mult

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?”

Ioana Oprean

Publicat

în

Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?” Mai mulți locuitori ai unei străzi din Alba Iulia își exprimă nemulțumirea față de programul de colectare a deșeurilor, după ce utilajele și muncitorii de la salubritate au […]

Citește mai mult

Ştirea Ta

VIDEO ȘTIREA TA | Mai mulți cai lăsați liberi, filmați pe o stradă din Alba Iulia: ,,Oraș european cu străzi noi”

Bogdan Ilea

Publicat

în

Mai mulți cai lăsați liberi, filmați pe o stradă din Alba Iulia: ,,Oraș european cu străzi noi”  Mai mulți cai lăsați liberi au fost filmați pe strada Alcalá de Henares din Alba Iulia, recent asfaltată. Imaginile au fost surprinse duminică seara, 14 iunie 2026. Un cititor ziarulunirea.ro a surprins, într-un videoclip de câteva zeci de […]

Citește mai mult