VIDEO| Gol superb înscris de albaiulianul Nicolae Stanciu în România – Andorra 4-0: Încurajări și din partea unor fotbaliști în devenire din Alba

Albaiulianul Nicolae Stanciu a înscris un gol superb în partida România – Andorra 4-0, disputată, duminică seară, pe „Arena Națională”, în preliminariile Campionatului European de fotbal.

Nicolae Stanciu a deblocat tabela la mijlocul primei reprize cu o execuție magistrală din lovitură liberă: a șutata la vinclu pe colțul scurt dintr-o poziție nu foarte bună pentru o astfel de reușită. Au mai marcat ulterior Ianis Hagi, Răzvan Marin (penalty) şi Florinel Coman.

România a obținut astfel cea mai clară victorie din această campanie de calificare, urcând pe primul loc în clasamentul Grupei I preliminare, după ce Elveția a făcut doar egal (3-3), acasă, cu Belarus. Titular și căpitan de echipă în partida de la București, Nicolae Stanciu a fost pe teren până aproape de jumătatea reprizei secunde. San Nicolas (Andorra) a primit în ultimele minute ale partidei al doilea cartonaş galben şi a fost eliminat.

Echipa României a fost susţinută de peste 20.000 de copii din tribune. Federaţia Română de Fotbal a fost sancţionată să dispute acest meci cu porţile închise, dar UEFA permite accesul liber pentru copiii sub 14 ani. Între cei care i-au încurajat pe tricolorii români s-au regăsit și fotbaliști în devenire de la grupele de copii de la GT Sport Alba Iulia, Metalurgistul Cugir, și CS Zlatna, dar și elevi din comuna Sântimbru.

În Vinerea Mare, etapă în cel de-al 3-lea eșalon | Vezi programul conjudețenelor

În Vinerea Mare, 3 mai, de la ora 18.00, se dispută o nouă etapă în eșalonul terț, două dintre conjudețene evoluând acasă (CSU Alba Iulia și Industria Galda de Jos), iar celelalte două pe terenuri străine (CSM Unirea Alba Iulia și Metalurgistul Cugir). *CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 34 de puncte) – ACS Mediaș […]