Ziarul Unirea

VIDEO: Fenomenul „Happy” a contaminat Alba Iulia. Oameni fericiţi promovează oraşul Unirii, dansând şi zâmbind în mai multe zone atractive din oraş

Oameni simpli, fericiţi, zâmbitori şi plini de viaţă au dansat în cele mai atractive zone din oraş pentru a pune Alba Iulia pe harta oraşelor fericite ale lumii. Inspirat din fenomenul global creat de piesa “Happy”, a lui Pharrell Williams, clipul arată lumii întregi faţa veselă a celei „de-a doua capitale”. Videoclipul „Happy- We are from Alba Iulia” a fost filmat săptămâna trecută,  în cele mai reprezentative puncte din oraş şi a fost realizat de fotograful albaiulian Romulus Oprişcan.

Piesa lui Pharrell Williams, de pe coloana sonoră a filmului de animaţie „Despicable Me 2”, a provocat o adevărată „epidemie de veselie” în toată lumea. În oraşe din toate colţurile lumii, precum Sydney, Cracovia, Moscova, Barcelona, Antananarivo, Budapesta, Lion, Paris, Viena sau Berlin, oamenii se filmează dansând fericiţi pe piesa „Happy”, iar Alba Iulia desigur nu putea lipsi, astfel că se află printre oraşele „contaminate” cu „fenomenul „Happy”. La iniţiativa fotografului Romulus Oprişcan, cel care a realizat şi loggo-ul oraşului format din 1400 de portrete, zeci de albaiulieni s-au filmat „în momentul fericirii lor” pentru a promova oraşul, creând o adevărată frenezie.

ELIT

Porţile Cetăţii, Traseul celor Trei Fortificaţii, Sala Unirii, Piaţa Cetăţii, Obeliscul, în faţa Catedralei Reîntregirii, şi chiar şi în autobuz, sunt doar câteva dintre locaţiile unde oamenii “happy” au dansat şi au zâmbit pentru oraşul lor, în ideea promovării unui oraş vesel şi atragerii astfel a cât mai mulţi turişti pentru a veni să-i vadă frumuseţile unicat la faţa locului.

Vă prezentăm mai jos  “Happy – We are from Alba Iulia”, realizat de fotograful Romulus Oprişcan şi echipa: Anne-Marie Chelariu, Cosmin Raul Calin, Andrei Dobra şi Ovidiu Hategan.

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Untold vă prezintă pe cei patru eroi donatori: un polițist, o asistentă medicală, un măcelar și un șofer RATB au salvat 852 de vieți donând sânge!

Untold și Neversea vă prezintă 4 oameni care spulberă mitul vampirului și salvează vieți prin donarea de sânge. Tărâmul lui… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 2-8 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 2-8 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul comercial Alba… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

FOTO| Nicolae Stanciu, internaționalul român, a devenit tată! Andreea, soția lui, a nascut o fetiță perfect sănătoasă

Pentru fotbalistul originar din Alba, Nicolae Stanciu dar și pentru soția lui, Andreea, astăzi este o zi foarte importantă. Cei… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Show de Revelion oferit de UNTOLD, la Pro TV

UNTOLD pregătește cel mai asteptat party de Revelion pentru întreaga Românie, DAY ONE-ÎNCEPUTUL, ce va fi transmis la PRO TV.… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Neversea a anunțat primul val de artiști pentru ediția din 2021

Tyga, Dimitri Vegas & Like Mike, Black Eyed Peas, Don Diablo, Nicky Romero și mulți alții anunță show-uri de excepție… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Program Cinema Inspire Alba Mall. Ce filme vor rula în perioada 9-15 octombrie 2020

Programul Inspire Cinema Alba Iulia, pentru perioada 9 – 15 octombrie 2020. Ce filme vor rula la cinematograful din centrul… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Untold Odyssey – 5 zile de festival pe un vas de croazieră în Mediterană!

UNTOLD, unul dintre cele mai mari festivaluri de muzică din Europa, lansează un concept nou de entertainment și le propune… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Neversea 2021 va avea loc între 8-11 iulie | Data festivalului aleasă de fanii din întreaga lume

Fanii celui mai mare festival de pe plajă din România, Neversea, au ales. A patra ediție a festivalului va avea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

28 Comentarii

pulio 19 februarie 2014 at 16:14

AMARASHTENII VESELI 🙁

Mihai 19 februarie 2014 at 19:52

Pulio, tu esti de la tzara si acolo nu se intampla lucruri de-astea. N-ai inteles nimic. Asta e cea mai tare promovare pentru orasul asta.
Tot respectul, videoclipul este formidabil.

dolfi 19 februarie 2014 at 21:35

Toti sfertodoctii folosesc cuvantul asta: promovare!
Ce draq sa promovezi mai? saracia lucie si o cetate restaurata kitschos? sau ce?

@dolfi 20 februarie 2014 at 10:42

O gandire „kitschosa” ai tu. Cine esti tu sa dai verdicte? Un infatuat vesnic nemultumit si nefericit de pe forum, care se crede cu avizat. Hai, fugi cu cercul!

dolfi 20 februarie 2014 at 11:41

„Cand traiesti pe banii parintilor si nu ai grija zilei de maine normal ca esti “fericit”…” – a mai spus-o cineva.
La asta mai adaug: cand traiesti pe banii partidului- oricare ar fi el, normal ca esti „fericit” si n-ai nici o problema.

Toata lumea promoveaza orice si nu se concretizeaza nimic util pentru cetateni, doar pentru aceeasi clica, asa ca hai sictir!

@dolfi 20 februarie 2014 at 19:37

Te pomenesti ca esti singurul din Alba Iulia care traieste din puterile lui! Faptul ca totul iti pute si nimic nu iti place te face nesuferit si vesnic nefericit. Basca, ca te crezi miezul din buric, priceput la toate, dar neinteles ca un geniu. Evalueaza-te la reala valoare, accepta ca sunt altii mult mai reusiti ca tine, accepta ca lumea nu e perfecta si poate o sa te bucuri si tu macar ca cei din videoclip. Daca nu poti, asta e… stai in continuare si roade tastatura plin de venin.

cornelius 23 februarie 2014 at 0:37

Dolfi esti habarnist. Este cea mai bine pastrata cetate in stil Vauban. In plus, in general, locatii vechi de genul asta nu sunt in mijlocul orasului, cum este cazul aici, ceea ce este extraordinar. Restaurarea cetatii este bine facuta, doar daca esti retardat nu poti sa vezi asta.

dolfi 23 februarie 2014 at 1:05

dada…. ce sa zic… cea mai bine pastrata… cu pavele si piatra chinezeasca, termopane si alte reconstituiri „medievale”!
Cand altii aveau cetati, CONSTRUITE de ei, dupa ideile lor si nu ca SCLAVI p-aicea crestea iarba si pasteau oile.
Priceputule!

Kata 19 februarie 2014 at 20:28

Cel mai TARE clip de promovare a orasului ever -locuri frumoase & oameni frumosi. BRAVO

nenea 19 februarie 2014 at 22:44

Felicitari!

Dr. Andrei 19 februarie 2014 at 23:47

Domnișoară, te felicit pentru toate articolele de căcat pe care le scrii. De-a dreptul penibile.

cornel 20 februarie 2014 at 2:37

Domn’ doctor Andrei esti un prost!

j 20 februarie 2014 at 7:02

Cand traiesti pe banii parintilor si nu ai grija zilei de maine normal ca esti „fericit”…

geo 20 februarie 2014 at 8:37

Mama, de ce nu mai incapeti voi! Ca niste tineri s-au distrat facand un film de promovare a orasului asta. Gratis pentru oras.
Alba Iulia e asa din cauza voastra, astia frustrati si nemultumiti. E mai simplu sa injuri toata ziua, orice si pe oricine! J, dolfi, ar trebui ca toata lumea sa fie frustrata si posomorata ca voi ca sa fiti voi multumiti?
tinerii aia dezinvolti din film iti dau senzatia ca esti intr-adevar intr-un oras cu viitor. in rest, hating placut si frustrare pe mai departe.
dr. Andrei, cauta-te singur.

Marius 20 februarie 2014 at 8:39

Felicitări realizatorului și echipei pentru munca depusă. Asta îmi amintește de piesa care la vremea ei a făcut valuri mari, dar neexistând posibilitatea ca oamenii să se manifeste ca acum, a rămas o simplă piesă la care oamenii repetau refrenul deseori: „Bobby McFerrin – Don’t worry be happy”.

CRISTI 20 februarie 2014 at 8:49

FFF FRUMOS!!! FELICITARI! cand te uiti la acest videoclip iti da o senzatie de fericire si te face mandru ca locuiesti in acest oras minunat!

Monica 20 februarie 2014 at 10:56

BRAVO, Romi! Atat pentru idee, pentru mobilizare, cat si pentru ,,maiestria,, vizionarului! Fericitii din clipul tau contamineaza cu voie-buna! Pentru o astfel de initiativa, cred ca ar iesi din casa tot albaiulianul…

mertesacher 20 februarie 2014 at 11:04

comentariile astea sunt o perfecta imagine a gandirii limitate care o au majoritatea albaiulenilor..suntem niste oameni vesnic nemultumiti. orice s-a facut in orasu asta nu ii bine…cetatea ii naspa( pt ca s-au taiat 3 pomi si pt ca normal ca s-a FURAT) strazile sunt nasoale, cred ca si aerul nu-i multumeste.. ce sa mai zic ca am citit comentarii despre parcul dendrologic si ce sa vezi..normal ca si parcul ala este o tapenie ca doar ce ne trebe noua parc si loc in care sa ne plimbam sau sa ne dam cu bicicletele.. asa o sa fim intotdeauna si cred ca si daca o sa curga miere pe strazi tot o sa fie vreun nemultumit care sa comenteze si sa zica ca ii prea dulce..

Sorana 20 februarie 2014 at 11:34

foarte bun videoclipul… este o initiativa frumoasa… deci nu merita decat aplaudata

@dolfi,Dr.Andrei,HH,Horea 20 februarie 2014 at 12:02

subscriu comentariului lui mertesacher. Geniile care nu sunt mulțumite se pot duce în alta parte. Dr.Andrei te rog sa nu mai citești articole de c**at .Felicitări pentru inițiativa

Horea 20 februarie 2014 at 12:25

Unde m-ai vazut comentariul ?
N-am postat nici o impresie pentru acest articol.

CrocodilulCuPapion 20 februarie 2014 at 12:12

Foarte tare,frate!:))

Je 20 februarie 2014 at 12:29

Va compătimesc !!!!!->pe cei care sunteți atât de plini de ura și de invidie. Cred ca este o viata tare chinuita cea pe care o duceți voi și asta nu din cauza greutăților, ci din cauza atitudinii și gândirii de rahat în care va complace-ți.

Nu are sens sa va obosiți sa va schimbați, o sa va respingă societatea în timp ……..noapte buna

Observator 20 februarie 2014 at 15:02

@Je

Gandire de „rahat”?
Si eu te compatimesc!

Ioan 20 februarie 2014 at 14:27

Cred ca astazi m-am uitat de 10 ori la acest clip! Felicitari ,ati reusit sa aduceti zambetul la zeci de albaiulieni!

cici1800 21 februarie 2014 at 8:04

foarte tare! bravos la cine la facut.
chestiile de genul asta ajuta mai mult decat celebra frunza 😉

anonimus 21 februarie 2014 at 11:41

super tare !

Horea 21 februarie 2014 at 12:19

@anonimus

Ar putea fi si super … moale?