VIDEO: Dan Moldovan, sportivul judeţului Alba: „Acest premiu este în memoria lui Andrei Tanţoş”
Schiorul Dan Moldovan, legitimat la CSŞ Câmpeni a fost desemnat cel mai bun sportiv al judeţului în anul 2014, iar acesta a ţinut să dedice acest trofeul memoriei fostului său coleg Andrei Tanţoş, decedat în anul 2012 în urma unui grav accident de circulaţie. Totodată, Dan Moldovan a mai precizat faptul că a muncit foarte mult pentru a avea rezultate pe pârtiile din România, cât şi pe cele din afara graniţelor ţării.
Premiul obţinut de schiorul Dan Moldovan a fost o premieră pentru judeţul Alba, acesta fiind primul schior care a primit această distincţie. „Mă simt extrem de onorat că am primit această distincţie, fiind înconjurat de atâţia sportivi şi antrenori foarte buni din judeţul Alba. Este o mândrie pentru mine şi ţin să le mulţumesc tuturor celor care m-au sprijinit”, a afirmat Dan Moldovan. Schiorul din Munţii Apuseni a dedicat acest premiu memoriei fostului său prieten şi coleg, Andrei Tanţoş plecat dintre noi în urmă cu 3 ani după un grav accident de circulaţie. „Acest rezultat îl dedic memoriei fostului meu coleg de lot şi prieten, Andrei Tanţoş, care din păcate nu mai este printre noi. Sunt sigur că el de undeva de acolo sus ne veghează şi îşi doreşte ca sportul din Alba să aibă cele mai bune rezultate”, a mai precizat schiorul, desemnat cel mai bun sportiv al judeţului în anul 2014. Întreg interviul cu Dan Moldovan îl puteţi urmări în materialul video postat mai jos.
![YouTube video](https://i.ytimg.com/vi/s0Won0W70Po/hqdefault.jpg)
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)