Victor Ponta: ”Se va aplica acciza de 7 eurocenţi doar la benzină, cu o amânare de 3 luni la motorină”

Guvernul vrea să aplice acciza de 7 eurocenţi doar la benzină şi să amâne introducerea acestei taxe la motorină pentru o perioadă de trei luni, interval în care să fie căutate soluţii, după cum a anunţat premierul Victor Ponta citat de Mediafax.

Șeful Guvernului a precizat că ministrul delegat pentru Buget, Liviu Voinea, a plecat la Bruxelles pentru a discuta cu oficialii Comisiei Europene despre această temă, având consultări cu şi cu Fondul Monetar Internaţional.

Potrivit lui Ponta operatorii de transport marfă, care folosesc motorina drept carburant, nu vor mai suporta această acciză, pe care să o introducă în preţul bunurilor de consum. Acesta a mai spus că i-a informat atât pe preşedintele Traian Băsescu, cât şi pe guvernatorul BNR, Mugur Isărescu, despre soluţia propusă şi a explicat că pentru cele trei luni de amânare nu este necesar să fie redeschisă Legea bugetului, ci doar de recalcularea unor parametri de deficit aferenţi acestei perioade.

Am discutat şi week-end şi astăzi Liviu Voinea a plecat la Bruxelles cu o anumită misiune din partea mea, aceea de a avea un acord final al Comisiei Europene pentru ca acciza de 7 cenţi să o aplicăm doar la benzină – benzina în România, ca preţ, este cea mai ieftină din toată Uniunea Europeană şi oricum nu afectează creşterea cu 7 cenţi economia în ansamblu- iar la motorină să amânăm, pentru moment, cu trei luni introducerea accizei, în aşa fel încât efectul asupra preţurilor bunurilor de consum să nu fie imediat, în aceste trei luni urmând să găsim soluţii dacă putem în continuare, doar pentru motorină, să avem un regim fiscal special„, a spus Ponta.

Sursa: mediafax.ro

Email: stiri@ziarulunirea.ro
Tel: 0258.811.419

Te-ar putea interesa și:

Unii patroni anunță că nu îi vor primi la muncă pe cei nevaccinați. 5 milioane de angajați își așteaptă rândul la vaccinare

Angajatorii sunt cei care îi înscriu pe liste pe angajați, 5 milioane dintre aceștia își așteaptă rândul la vaccinare. Romania… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

INFOTRAFIC: Restricții de circulație, vineri, pe Valea Oltului, pentru decolmatarea șanțurilor de aluviuni . Recomandări pentru șoferi

Traficul se va desfășura dirijat, vineri, 8 ianuarie, pe Valea Oltului, DN7 Râmnicu Vâlcea – Sibiu, între kilometrii 227 și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIOLENȚELE din SUA: Primul polițist DECEDAT la protestele de la Washington. Bilanțul ajunge la 5 MORȚI

Brian D. Sicknick a fost rănit miercuri, într-o confruntare cu protestatarii, şi a revenit la biroul diviziei, unde i s-a… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Pașaportul de vaccinare anti-Covid, DISCRIMINARE sau nu? Șeful CNCD: Prin legile UE se pot impune restricții pentru sănătate

Pașaportul de vaccinare anti-Covid se consideră DISCRIMINARE sau nu? Șeful CNCD spune că prin legile UE se pot impune restricții… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Haos la Ministerul Sănătății: Un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea

Haos la Ministerul Sănătății după ce un angajat a trimis spitalelor o somație greșită privind vaccinarea. La câteva ore după… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Crește numărul românilor care se vaccinează anti-COVID: Vaccinul Pfizer BioNTech administrat unui număr de peste 76.000 de persoane până în prezent

Aproximativ 18.000 de cadre medicale din România au fost vaccinate împotriva COVID-19 în ultimele 24 de ore, acesta fiind cel… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Restricții mai DURE de intrat în Marea Britanie. Prezentarea testului COVID negativ și carantinarea, necesare

Începând cu săptămâna viitoare, este nevoie de prezentarea unui test COVID negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înaintea… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

14 Comentarii

Status-Quo 9 decembrie 2013 at 17:58

Statuia lu’ Ponta a luat una zdravana la soclu. Bucati de marmura (de altfel proasta calitate) au sarit pana la Beijing.

Jmecheru’ de doi lei a inceput sa bata in retragere. Declara azi impaciuitor:

ba ca pana la 1 Aprilie mai vedem (1 Aprilie de ziua internationala a Poantelor)
ba ca eu n-as vrea sa cresc taxele (ț-ț-ț-ț-ț-ț… ce baiat bun)
ba chiar as vrea sa fie toate taxele 0 (aici m-ai dat gata Mickey…)

Vai de mama noastra c-am ajuns sa ne conduca Ponta ca atat i-a dus mintea pe unii.

Ion 9 decembrie 2013 at 18:19

Daca mai era nevoie sa arate cat sunt de tampiti actualii guvernanti, acum au demonstrat cu varf si indesat. Atacati-l pe Basescu, mai aveti un pic si el pleaca, sa vedem cine v-a fi „urmatorul vinovat ” pentru incompetenta voastra.

Logic 9 decembrie 2013 at 19:25

… asa cum se intampla de obicei, cel mai destept cedeaza…
La fel s-a intamplat si de data asta, premierul a cedat, ca doar nu era sa dea cap in cap cu unu mai tare de cap decat el !

gogu 9 decembrie 2013 at 20:48

…”Excelenta” logica tovarase uslas,haznalele informatorului au primit „marfa”…va dorim pofta mare!!!

Status-Quo 9 decembrie 2013 at 21:30

Cucu-bau! Iar ti-ai schimbat pseudonimu, fă Cristino!

Pai bine bre da nu mai pot sa scriu si eu un comentariu fara sa te tii dupa mine ca alaiu’ dupa mireasa?

Am o propunere pentru tine: foloseste un pseudonim unic si aparati ideile sub pseudonimul asta. Nu te comporta ca un cameleon.

Daca faci asta fumam pipa pacii si ingropam securea razboiului.

Apostolul Pavel 10 decembrie 2013 at 8:15

“Sa luăăăăm aminteee “! (Comunicat CNSAS)

Registrul cu persoanele din rîndul membrilor PCR pentru care s-a dat aprobarea să sprijine munca de Securitate

Înainte de Revoluţie, în seiful fiecărui prim-secretar PCR din fiecare judeţ, se afla un astfel de registru. Documentul pe care vi-l prezentăm astăzi conţine lista colaboratorilor Securităţii membri de partid din judeţul Constanţa.

Pe această listă, la poziţia 19 de la litera B, îl găsim pe Băsescu Traian, născut la 4.11.1951, în comuna Basarabi, judeţul Constanţa, care lucra ca ofiţer II la întreprinderea de Exploatare a Flotei Maritime (IEFM) Constanţa. Celelalte rubrici ale tabelului ne arată în ce calitate era folosit Traian Băsescu de Securitate, cînd a fost racolat şi cine era securistul căruia îi raporta. Actualul presedinte a fost racolat de locotenentul major de Securitate Avramidis, la data de 9.09.1978, şi era folosit ca sursă în Portul Constanţa.

Acest document dovedeşte faptul că, în 1978, în plină dictatură, într-o perioadă în care românii erau terorizaţi de Ceauşescu şi de Securitate, Traian Băsescu a ales să devină INFORMATOR al Securităţii. etc, etc.
P.S. Despre acest „informator” sa fie vorba -gogule ?

-Pace tuturooor !

soimul de munte 10 decembrie 2013 at 11:54

pace tieeee, pacatosuleee…iesi la iveala cu registrul judetului Albaaa…sa vedem si noi cu ce potorina votam … si cu cine mergem la botezul dooomnului…eutanasiuuu…sau altuuullll….

Status-Quo 10 decembrie 2013 at 16:24

ANUNT:

onorabilii forumisti,

asa numita Cristina (ne-cunoscuta de asemenea sub pseudonimele Plici!, 7,4, asa da, asa nu, j, logic si cate si mai cate altele) s-a ”mutat” pe alt pseudonim, de data asta religios, Apostolu Petru si ia in desert cele sfinte, comentand, ca de obicei, ca p——a, chestiuni banale… ca sa se afle in treaba.

Neajunsa inca la maturitate, numita, o ultima sustinatoare a esecului rasunator denumit USL si a lui Ponta (al carui poster in marime naturala il are probabil atarnat deasupra patului) polueaza cu prostii un forum unde oameni onesti (in cele mai multe cazuri) vin sa isi spuna păsul.

Rugam a se evita.

Acesta este un PAMFLET. Rugam a se trata ca atare.

ai lasă-mă ! 10 decembrie 2013 at 19:06

Problemă ( păs) mare, monşer ! Uite de ce nu pot râgâi, unii !
Măi, măi, măi !

Status-Quo 10 decembrie 2013 at 19:59

Acest articol are 12 postari.

Dintre astea 12, o singura persoana are 4 postari sub 3 pseudonime diferite:

-prima data posteaza ca ”logic”
-a doua oara e ”Apostolu Pavel”
-a treia oara se transforma in ”ai lasa-ma”

Saptamana asta individa asta a utilizat vreo 10 pseudonime diferite.

Daca tot debitezi prostii pe banda rulanta la ce-ti trebuie 10 pseudonime pe saptaman? Nu ti-e fă de ajuns unu?

da 10 decembrie 2013 at 8:51

Ponta se inscrie in aceeasi categorie de indivizi ca si Basescu: atentatori la adresa sigurantei nationale. Romani, aveti conducatori care va duc la prapastie si tot ei va imping sa cadeti acolo. Nu se mai pune problema votului, deoarece votul cica este punitiv prin faptul ca nu-l mai votezi. Va intreb ce faceti cu unu care vine sa va dea in cap? Stati si nu-l mai votati? Succes.

Apostolul Pavel 10 decembrie 2013 at 9:13

” Basescu: atentator la adresa sigurantei nationale …”?
Vai de mine gogule, cum poti sa spui asa ceva despre conducatorul iubit ?!!

gogu 10 decembrie 2013 at 17:13

Nu-s eu tovule,te-ai inselat ca atat te duce mintea,dar spune tu mai „sfantule” unde-i asa zisul comunicat CNSAS,l-ati ticluit voi uslinosii la haznale ca si celelalte mizerii ce le-a scos pe piata fostul consilier al lui cacarau,tovarasul sorinel-informatorul?PS-Suntem ultima tara din Europa ca avem un dottore sef de guvern,un sef de senat repetent si adormit si 70% de „intelepti” si „apostoli” ca tine ce-i voteaza cu trei maini!

ai lasă-mă ! 10 decembrie 2013 at 21:33

@ SQ – Si totusi, care-i problema ta ? Hă, hă, hă !