Terek Groznâi – 91.930 € pentru Unirea Alba Iulia *41.000 de lei, indemnizaţia de succes a administratorului judiciar!
Terek Groznâi (Rusia) a achitat 91.930 de euro Unirii Alba Iulia în contul transferului lui Gheorghe Grozav de la Petrolul Ploieşti. Albaiulianul Gicu Grozav ajută în continuare defuncta Unirea Alba Iulia, echipa la care a făcut primii paşi în fotbal, deşi a părăsit gruparea „alb-negrilor” în 2010 când a fost vândut în Belgia, la Standard Liege, contra sumei de 350.000 de euro. Astfel, în conturile echipei din Cetatea Marii Uniri au intrat 91.930 de euro reprezentând procentul din taxa de solidaritate cuvenit în urma transferului din luna septembrie a internaţionalului român, de la Petrolul Ploieşti în Rusia la Terek Groznâi. Şi nu este primul unirist care sprijină indirect un club dispărut la nivel de seniori, precedentul caz fiind vara trecută când Steaua a plătit încă 22.000 de euro în contextul achiziţionării lui Nicuşor Stanciu de la FC Vaslui.
*Mai vor încă 117.500 de euro!
Unirea a pierdut la Judecătoria Sectorului 1 Bucureşti procesul intentat impresarului Florin Manea, prin care a solicitat 30.000 de euro, acesta intermediind transferul lui N. Stanciu, în 2011 la FC Vaslui. De asemenea juniorul Filip Morar (plecat în vară la Honved Budapesta) a câştigat la Tribunalul Alba „anularea contractului de prestări servicii”, însă cazul se judecă iar şi la comisiile abilitate din cadrul Federaţiei Române de Fotbal. În plan fotbalistic, mai sunt alte două procese pe rol la Tribunalul Alba: cu italienii de la Empoli Fotbal Club SA – cu 60.000 de euro (termen în 17 februarie) şi formaţia belgiană Royal Standard de Liege SA – cu 57.500 de euro (termen în 10 februarie).
*Florinel Oprinca: 5 la sută din incasabile
Rezumând, Unirea Alba Iulia, unica echipă din Alba prezentă în Liga 1, formaţia ce aniversează în acest ani 9 decenii de activitate este în pragul dispariţiei, activitatea fiind doar la nivel de juniori A şi B şi aceştia la un pas de a fi evacuaţi din stadion la un moment dat. Din lipsă de fonduri, nu se mai joacă pe „Cetate”, motivul financiar fiind determinant în provocarea dramei grupării din municipiul reşedinţă de judeţ. Şi, din banii cuveniţi în urma talentului unui jucător ce a învăţat fotbalul în „alb-negru”, o parte au revenit administratorului judiciar. Extrem de reţinut şi de rezervat în momentul în care este interpelat despre cursul procesului de insolvenţă, Florinel Oprinca a primit, după virarea banilor de către Terek, indemnizaţie de succes (5 la sută din încasabile de la deschiderea procedurii şi până în prezent), o sumă cifrată la 41.257 lei (TVA exclus). Să mai adăugăm ceva, juniorii fac antrenamente în prezent şi din banii proprii, prin chetă făcută de antrenori pentru închirierea terenurilor.
*Adunarea creditorilor – în 20 februarie
La solicitarea firmei SC Man Tours, SC Fotbal Club Unirea 2006 SA, societatea ce administrează echipa din fotbal a intrat în insolvenţă, lichidator judiciar în dosarul aflat pe rol la Tribunalul Alba fiind Florinel Oprinca. La începutul lunii noiembrie 2013 a fost întocmit tabelul definitiv al creanţelor, cuantumul datoriilor depăşind suma de 1,8 milioane de euro (cu amendementul unui litigiu pe rol, 5.510.063 lei fiind sub condiţie suspensivă – o creanţă bugetară a DGFP Alba). Adunarea Generală a Creditorilor a aprobat planul de reorganizare, acum aşteptându-se, juridic vorbind, „undă verde” în privinţa reorganizării, sau declararea falimentului, ceea ce ar însemna dispariţia totală a clubului. În 17 ianuarie 2014, judecătorul sindic a admis planul de reorganizare, un nou termen în instanţă fiind stabilit în 28 februarie, când ar trebui confirmat planul în cauză. Până atunci, joi, 20 februarie, la ora 13.00 a fost convocată adunarea creditorilor, pe ordinea de zi figurând votarea planului de reorganizare propus.
Secțiune Știri sub articolul principal
Adăugați Ziarul Unirea ca sursă de ȘTIRI GOOGLE

Știri recente din categoria Sport
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării
27 iunie, ziua în care România l-a pierdut pe Nicolae Linca, originar din Alba, singurul campion olimpic la box al țării Pe 27 iunie se comemorează dispariția Nicolae Linca, personalitate emblematică a sportului românesc și, până în prezent, singurul boxer român care a cucerit medalia de aur la Jocurile Olimpice. Moartea sa, la 27 iunie […]
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști
Similie și Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Portarul Rareș Similie și mijlocașul Raul Bugnariu (LPS Sebeș), la Metalurgistul Cugir, în ediția 2026/2027! Pas spre Liga 3 pentru cei doi tineri fotbaliști Citește și: FOTO: Rezultat excelent pentru „leuți”! LPS Sebeș Under 11, locul 3 la puternicul turneu […]
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș!
Eugen Hălălae, simbolul campioanei Viitorul Sântimbru, retragere emoționantă! Căpitanul, timp de 17 ani, lovitura de începere la barajul Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu Mureș! Eugen Hălălae, căpitan timp de 17 ani al campioanei Albei, se va retrage din activitatea competițională cu prilejul partidei de baraj în Liga 3, Viitorul Sântimbru – Academica Transilvania Târgu […]









