Tenismenul cugirean Rareş Andriuc – campion naţional la Under 16

Redactia Ziarului Unirea

În cursul săptămânii trecute la Centrul Naţional de Tenis din Bucureşti s-a desfăşurat Campionatul Naţional de iarnă la tenis, pentru juniori până la 16 ani, competiţie la care cugireanul Rareş Paul Andriuc (legitimat la CSO Cugir şi antrenat de prof. Gheorghe Hârceagă) a reuşit să devină campion naţional în proba de dublu. Deşi a participat la o categorie de vârstă superioară, Rareş Andriuc (a împlinit în 16 mai 2010 vârsta de 14 ani) şi-a trecut în palmares titlul naţional după ce în ultimul act, dublul compus din Andriuc şi Patrick Ciorcilă (Winner’s Tenis Club Cluj Napoca) a învins cu scorul 6-4, 6-4 perechea Iustin Baciu (Tenis Star Piatra Neamţ) şi Ionuţ Urdă (Voinţa Constanţa). După ce la finele anului trecut talentatul jucător cugirean (ajuns la a 5-a medalie de aur la campionatele naţionale) a câştigat selecţia pe ţară la Under 16, acum la Bucureşti în proba de simplu a fost eliminat în sferturile de finală de primul favorit al turneului, gălăţeanul Artur Culicovschi (CSM Dunărea), scor 3-6, 0-3 (abandon).
*Bogdan Borza calificat în sferturi la Under 14
De asemenea, tot în Capitală a început Campionatul Naţional de iarnă până la 14 ani, întrecere la care judeţul Alba a fost reprezentat de doi competitori: Alexandru Bogdan Borza (născut în 5 aprilie 1997, CSO Cugir), favoritul numărul 3 în proba de simplu şi Miriam Bulgaru (12 ani împliniţi în 8 octombrie, Tenis Club “Vlad Bucur” Alba Iulia), venită din calificări. Borza s-a calificat în sferturi (unde-l va întâlni pe Dragoş Mădăraş – SCM Deva, nr 7 pe tablou) după două victorii, 6-0 şi 6-1 cu Eduard Vlăsceanu (Haveco Bucureşti) şi 6-0, 6-2 cu Răzvan Codescu (AMG Bucureşti). În schimb, albaiulianca Miriam Bulgaru a fost eliminată în turul secund de Alexandra Suciu (Steaua), eşec cu 4-6 şi 1-6, după ce în turul inaugural a învins-o pe Ioana Toanchină (Sportul Studenţesc), scor 6-4, 6-1. Să mai menţionăm faptul că Bogdan Borza (antrenor Sorin Bărăştean) va lua startul în Franţa la a 29-a ediţie a grandiosului turneu „Les Petites As”, mondialul de tenis rezervat jucătorilor cu vârste între 12 şi 14 ani, programat între 20 şi 30 ianuarie 2011, unde sunt aşteptaţi peste 350 de competitori din 52 de ţări de pe mapamond. (H.D.M.)

Elevi de la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, p𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐢𝐮𝐦 𝐥𝐚 𝐎𝐥𝐢𝐦𝐩𝐢𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐦𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐫 𝐥𝐢𝐜𝐞𝐚𝐥

Unirea Ziarul

Elevi de la Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia, p𝐞 𝐩𝐨𝐝𝐢𝐮𝐦 𝐥𝐚 𝐎𝐥𝐢𝐦𝐩𝐢𝐚𝐝𝐚 𝐬𝐩𝐨𝐫𝐭𝐮𝐥𝐮𝐢 𝐦𝐢𝐥𝐢𝐭𝐚𝐫 𝐥𝐢𝐜𝐞𝐚𝐥 Colegiul Național Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia s-a clasat pe locul II la Olimpiada sportului militar liceal, după ce a obținut rezultate foarte bune atât la individual cât și în echipă la cele două etape ale competiției. Punctele […]