Şurianu Sebeş s-a calificat în finala Cupei României, după 2-0 (2-0) cu CIL Blaj! Finala, la Cugir, în 10 mai, Şurianu Sebeş – Viitorul Spicul Daia Română

Şurianu Sebeş a învins în „Arini” pe CIL Blaj în a doua semifinală a Cupei României, faza judeţeană şi s-a calificat în ultimul act, programat pe 10 iunie, la Cugir, unde adversar va fi Viitorul Spicul Daia Română.

Campioana judeţului, Şurianu Sebeş nu a avut emoţii, impunându-se cu scorul de 2-0 (2-0), goluri marcate de R. Trif (8) şi Val. Drăgan (36) – aceste profitând de o eroare a portarului advers.

Partida a fost una cu „de toate”, vizitatorii începând în inferioritate numerică, apoi, în actul secund H. Popa (58) a irosit un penalty şi relansarea jocului, iar în minutul 90, P. Muntean (Şurianu) a fost eliminat pentru cumul de avertismente.

*Blăjenii au început în numai 9 jucători!

Startul partidei a fost unul cu peripeţii şi întârziat cu aproape o jumătate de oră, din pricina… traficului auto! Asta, întrucât formaţia blăjeană a început jocul în numai 9 jucători, fotbaliştii veniţi de la Cluj întârziind din cauza problemelor apărute pe traseul Aiud-Sebeş, extrem de aglomerat!

Invincibilă în actualul sezon, formaţia condusă de Doru Oancea are şansa unei „triple” istorice luna viitoare, după finala Cupei (în 10 iunie), urmând duble de promovare în eşalonul terţ, din 17 şi 24 iunie.

Surianu: Bănică – Rahovean, Şt. Radu, R. Trif, Cl. Marcu – M. Neagu, Ludwig – Ad. Lăcătuș, Bălaș, P. Muntean – V. Drăgan; rezerve: A. Samoilă, Cotoară, A. Fulea, Mirca, Horeiciuc, Osogo, Tocu. Antrenor Doru Oancea.
CIL: R. Damian – Ciugudean, D. Pop, H. Popa, Șerban, Ioo, Moldovan, Ursu, Cioancă, Anușcă, Plăcintaru; rezerve: Szilaghi, Arman, Văidean, Pintea. Antrenor Septimiu Boancăș.
Oaspeţii au început în numai 9 jucători, efectivul a fost complet în minutul 20, când au ajuns D. Pop şi H. Popa, iar două minute mai târziu, Cioancă, Anuşcă şi Plăcintaru au fost înlocuiţi cu Arman, Văidean şi Pintea.

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]