„Stranieri” ex-unirişti: Gicu Grozav şi Călin Cristea au debutat în Rusia şi Cipru | Dinu Moldovan nu a mai prins lotul în Spania

Gicu Grozav, care ieri a împlinit 25 de ani a început să joace din nou pentru Terek Grozny, după o perioada în care relaţiile sale cu clubul din Cecenia deveniseră critice.Calin Cristea Unirea Alba Iulia1

Mai întâi atacantul albaiulian a fost utilizat titular în partida din Cupa Rusiei, de săptămâna trecută, NoSta Novotroitsk – Terek, scor 0-2, când a bifat 75 de minute. De asemenea, în etapa a 10-a, din campionatul Rusiei, Gheorghe Grozav a intrat în ultimele 10 minute ale confruntării Krasnodar – Kuban, scor 1-1. În prima parte a anului 2015, Gicu fusese împrumutat la Dinamo.

*Călin Cristea, la promovare

Fostul său coleg de la Unirea Alba Iulia, mijlocaşul Călin Cristea a debutat pentru noua sa echipă, Othellos Athienou, în liga a 2-a din Cipru. Ex-uniristul a fost titular în confruntările cu Enad P. Chrisohous, scor 0-0 (acasă, înlocuit în minutul 78) şi N. & S. Erimis, scor 2-0 (în deplasare, integralist), Othellos clasându-se pe locul al 3-lea, cu 4 puncte.

Citeşte şi: FOTO: Portarul albaiulian Dinu Moldovan, MVP-ul partidei Ponferradina – Elche 2-0! | Goalkeperul român visează la Primera Divison şi la Naţională

Dinu Moldovan Ponferradina 2

Nu la fel de confortabil se simte portarul Dinu Moldovan în Spania. Acesta a apărat prima etapă pentru Ponferradina (2-0 cu Elche), fiind desemnat MVP-ul partidei şi apoi, inexplicabil a fost trecut pe linie moartă şi a ajuns în tribune, echipa sa fiind pe poziţia a 9-a, cu 9 puncte, după 6 etape.

Călin Cristea şi Gicu Grozav au promovat cu Unirea Alba Iulia în Liga 1 în 2009, au şi debutat în eşalonul fruntaş în tricoul „alb-negrilor”. În schimb, Dinu Moldovan a plecat de la o vârstă fragedă la Ardealul Cluj şi apoi în Spania la Espanyol Barcelona.

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]