ȘTIREA TA: ”Orașul Cîmpeni – aspect de bazar oriental și infracționalitate crescută în weekend”
Sunt o locuitoare orașului Câmpeni și am o foarte mare nemulțumire față de aspectul de „bazar oriental” pe care îl are orașul nostru la fiecare sfârșit de săptămână.
Cu toate că sunt locuri special amenajate pentru comerțul ambulant, trotuarul și parcarea de pe str. Revoluției 1848 sunt pline de tarabagii gălăgioși care nu numai că deranjează circulația pietonilor și parcarea mașinilor, dar dau orașului și un aer de iarmaroc din poveștile lui Creangă. Mai importante, pentru autorități, par a fi „veniturile” de la acei comercianți decât aspectul orașului, liniștea și siguranța cetățenilor.
Apropo de siguranța cetățenilor, am vazut în una din nopțile trecute scene cutremurătoare pe străzile noastre, desprinse parcă din din filmele cu Van Damme. O încăierare între două bande de tineri la care asistau dezorientați vreo trei polițiși și vreo trei jandarmi. Violența a atins cote alarmante la Câmpeni datorita „indulgenței” (ca să nu o numesc altfel) autorităților.
Aproape de fiecare dată sunt încăierări în cluburile din oraș, dar ce este mai grav că acolo se consumă „de toate”, sunt și adolescenți care au ajuns la spital din această cauză, fără ca nimănui să pese de nimic. Cu siguranță știu și organele de poliție și autoritățile locale, dar dacă orașul e mic toată lumea cunoaște pe toată lumea și nu se ia nicio măsură.
Cu speranța că acest mesaj va mobiliza persoanele abilitate, vă mulțumesc anticipat! (A.P.)
N.R.: Referitor la cele sesizate de persoana care ne-a scris, conducerea IPJ Alba a precizat:
”Nu cred că lucrurile stau chiar așa cum v-au fost sesizate. Orașul Câmpeni nu ridică probleme deosebite iar infracționalitatea în zonă nu a crescut. Suntem atenți în special în weekend când se organizează discoteci și baluri, atât pe raza orașului dar și în comunele din zonă. Avem acțiuni pe ordine publică, pe poliție rutieră, tocmai pentru a preîntâmpina comiterea de astfel de fapte”, a declarat comisarul Laurențiu Crișan, șeful IPJ Alba.
”A fost o situație recentă în care, într-adevăr, la o discotecă, mai mulți tineri s-au agresat reciproc, însă poliția a intervenit prompt și a luat măsuri față de aceștia, doi dintre tineri fiind reținuți. A fost un caz izolat și nu putem să spunem că infracționalitatea la Cîmpeni este în creștere. Suntem prezenți de fiecare dată când pe raza localităților din zonă se organizează discoteci sau alte manifestări publice și desfășurăm activități de menținere a ordinii publice”, a declarat comisar Mihai Rus, adjunct al șefului IPJ Alba.
*Daca vrei să ne semnalezi un eveniment, daca ai văzut ceva neobișnuit, daca vrei să pui o întrebare unei instituții publice sau unui politician, dacă ai filmat sau fotografiat ceva interesant completează formularul de la pagina ”ȘTIREA TA” iar reporterii noștri vor lua legătura cu tine.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI

Știri recente din categoria Ştirea Ta
FOTO ȘTIREA TA | „A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație
„A oprit în mijlocul drumului”. Instructor auto din Alba Iulia, surprins încălcând regulile de circulație Un instructor auto din Alba Iulia a fost surprins încălcând regulile de circulație pe o stradă din municipiu, marți, 23 iunie 2026. Mai exact, bărbatul a ,,oprit” autoturismul chiar pe carosabil, iar elevul aflat în afara mașinii a fost nevoit […]
VIDEO ȘTIREA TA | Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie
Depășire riscantă pe un drum din Alba: Șofer de Audi, la un pas să provoace o tragedie Un șofer din Alba a fost la un pas să provoace o adevărată tragedie pe un drum din județ, în data de 21 iunie 2026, în jurul orei 16:15. Mai exact, incidentul rutier, care a avut loc, cel […]
VIDEO ȘTIREA TA | Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?”
Locuitorii de pe o stradă din Alba Iulia, deranjați că gunoiul se ridică la 4 dimineața: ,,O gălăgie imensă, ne dau deșteptarea să mergem la talcioc oare?” Mai mulți locuitori ai unei străzi din Alba Iulia își exprimă nemulțumirea față de programul de colectare a deșeurilor, după ce utilajele și muncitorii de la salubritate au […]








