„Sărbătorile de Crăciun la Blaj”. Vezi cum arată „Mica Romă” noaptea prin „ochiul” unei drone, în straie de sărbătoare

Imagini de poveste aeriene, într-un filmuleţ realizat cu ajutorul unei drone, care surprind Blajul „îmbrăcat” în straie de sărbătoare, „circulă, nu demult,  pe o reţea de socializare.

Filmuleţul imortalizează Blajul în toată splendoarea lui, iar imaginile de la înălţime ne permit, vizual, să realizăm un tur al oraşului de deasupra celor mai importante zone.

ELIT

Videclipul a fost postat pe reţea chiar de către primarul municipiului, Gheorghe Valentin Rotar, dar şi de mulţi alţii.

Vă invităm să vedeţi Blajul, cum nu l-aţi mai văzut vreodată!

Alexandra MATEȘ

Email: ale_mates@yahoo.com
Tel: 0722.661.325

Te-ar putea interesa și:

Video| Cum arată de la înălţime o comună cum toate ar trebui să fie. Comuna Ciugud, binecuvântată de Dumnezeu, iubită de soare

Cum arată de la înălţime o comună cum toate ar trebui să fie. Comuna Ciugud, binecuvântată de Dumnezeu, iubită de… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

O parte din Stadionul Municipal ”Cetate” va intra în reabilitare în 2017, pista de atletism urmând să fie schimbată – FOTO, VIDEO

Primăria Alba Iulia va aloca bani, în 2017, pentru reabilitarea Stadionului ”Cetate”, pista de atletism urmând să fie schimbată, camerele… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Carmangeria VLADE vă urează „Paște Fericit 2018”

Întamplător, sau nu, am trecut și peste primul… Exact acum un an de zile ne-am reinventat pentru tine. Adrian Comser… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO AERIAN: Atmosferă de poveste la Alba Iulia. Parcul sărbătorilor de iarnă din în Piața Cetății surprins în imagini de la înălțime

Piața Cetății din Alba Iulia strălucește din nou ca într-o poveste de Crăciun. Parcul sărbătorilor de iarnă, cu pavilion și… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

Caravana recrutarii BOSCH ajunge, din nou, la Aiud!

Compania BOSCH – Blaj (jud. Alba) organizeaza in perioada 22 iunie – 27 iulie, in fiecare zi de joi,  sesiuni… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

De-aia vii la Vlade: pentru ce-i pui la școală-n pachețel!

Vlade înseamnă mezeluri simple, sănătoase, curate, fără E-uri adăugate. Exact cum se făceau pe vremuri. Rețeaua de magazine Vlade te… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

BOSCH vine la tine – Vino si tu cu CV-ul tau!

Compania BOSCH – Blaj (jud. Alba) organizează în perioada 27 februarie – 2 martie 2017 o caravană de recrutare în… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

VIDEO: Veniți români, la Alba Iulia! Pe 1 Decembrie 2016, în Cetatea Marii Uniri e ”Festival de România”. Clip de promovare a Zilei Naționale

”Veniţi la Alba Iulia, veniţi cu miile, cu zecile de mii”, îndemnul anului 1918, când s-a făurit Unirea Transilvaniei cu… Citește mai mult pe ziarulunirea.ro

15 Comentarii

Blajinul 25 decembrie 2013 at 11:47

Pe vremea lui Ceausescu circula un banc simpatic. Se zice ca, in toiul noptii, Ceausescu simte ca-l pupa cineva pe mana dar, buimacit de somn, nu riposteaza…Mai tarziu, pe la oara 2 noaptea, simte o alta pupatura, pe mana cealalta. La fel, ignora,buimacit … Mai spre dimineata insa, simte ca-l pupa cineca pe cur. Atunci se trezeste indignat si riposteaza :”Adriene, tu esti ?” De tine era vorba, adriene ? Dar apropo, pe ce „trada” stai fratioare , de nu ai lampi „peste tot” ?

Gigeoaca 25 decembrie 2013 at 17:46

Tot pe vremea lui Ceausescu mai era un banc.Cica prin Blaj,prin ’89- un tip se plimba prin centru,avand mai multe bilete in mana si striga „vand bilete Bucuresti-Paris,vand bilete Bucuresti-Paris”.De el, se apropie un ins „blajin”,pulitruc de profesie si,cu privire tampa avand un glas bovin,intreaba:”dus-intors?”.La care,cel care avea biletele,ii raspunde:”nu vorbesc cu prostii!”Elicvent?Si apropo”fratioare”.Oamenii stau in case.Pe strazi,stau aia care intreaba”dus-intors?”Ramai un biet pulitruc,pupac de basau,”blajinule”.

Blajinul 25 decembrie 2013 at 18:08

La asta cu “pupac de basau” ai dat pe lângă Gigeoaca, puiule. Bancu-i destul de sec, adică mai putin “elicvent”. Dar uite îţi dau si o veste bună – Cică urmează să se deschidă la Blaj o fabrică de făcut ciorapi şi “pulitruc” cum zici că sunt, aş putea să-ti pun o pilă să te angajeze la făcut laba, ce zici ?

Gigeoaca 25 decembrie 2013 at 18:43

Mai bine „somer” in Alba-Iulia decat „pupac” de basau in Blaj.Iar daca o eroare de redactare ai sesizat-o,poate corectezi si „oara 2”,pupa „cineca”pe …Pupac de basau aia cu „paiu’ si barna” o stiai?Da’ oricum,la tine nu conteaza.Cum ai limba moale,matasoasa,mulata pe basaul alesului local,oi’ angaja si tu vo’ cativa pe…cunostinte(amaru’ tau,lingau basist).Daca asa vor fi facute angajarile,atunci….chiar e clar.

Blajinul 26 decembrie 2013 at 12:50

După cât eşti de bâlbăit, mi-am dat seama că nu poţi fii din Blaj, Gigeoaca, tăticule ! Cât despre “somaj”, nu-ţi fă probleme, că “am aranjat” cu ăştia care fac fabrica de ciorapi in Blaj, să facă şi în Alba Iulia o secţie, aşa că o să poţi face laba liniştit, la tine acasă !

Gigeoaca 26 decembrie 2013 at 16:51

Jegos individ,mizerabila fiinta esti „blajinule”.Cred ca,privitor „labe1” esti,in mod sigur.Scarba si lehamitea mea sa fie cu tine,mizerie umana.

Blajean 25 decembrie 2013 at 13:26

Adrian tu ai mai iesit din Blaj ? ai parasit localitatea ? sa vezi cum arata alte orase. ZI mersi’ ca locuiesti intr-un astfel de oras, zi mersi ca locuitorii din alte orase sunt invidiosi pe ce ai tu in oras. IN BLAJ AU MAI RAMAS PANA-N 4-5 STRAZI NEASFALTATE. Si unde s-a spart , nu-ti fa griji ca se asfalteaza, dar nu IARNA

fane 25 decembrie 2013 at 16:47

„adrian” moshule inainte sa-ti dai drumu la gura ar fi bine sa te controlezi. Iti recomand o mica excursie prin judetele invecinate sau chiar in judetul Alba sa compari blajul cu orase asemanatoare ca marime… Gropi si balti de noroi nu am vazut in Blaj, poate in zonele unde se lucreaza. Cu privire la ura dintre zone exista contradictii intre zona A si zona Q cu privire la … „Pe la noi pe Hula castraveti-s pan la brau”.

spielberg 26 decembrie 2013 at 12:34

ieftin efectul cu ninsoarea. toata lumea isi ia drona, dar putini stiu sa o foloseasca. primul a fost Mihai Lazar, care stia ce face. Voi sunteti varza. cadrele sunt absolut intampatoare, voi nu premeditati nimic. mai bina ramaneti la nunti.
p.s. nici nu stiu cine l-a facut

gadea si ciutacu 30 decembrie 2013 at 22:55

Multi comenteaza pe aici fara sa aiba habar cat costa o drona cu care poti filma la calitate profesionala. Cam asa e. Toti au drone..ce sa zic. Imaginile sunt superbe. As vrea sa vad imagini si filmate ziua si nu numai din Blaj dar si din Aiud, Sebes. Pe internet exista filmulete din Alba Iulia facute de un pasionat acum cativa ani cu ajutorul unui aeromodel radiocomandat (drone nu prea existau sau erau mult mai scumpe) si mai recent imagini cu santurile Cetatii si cladirile din Cetate, filmate tot cu o drona. E o metoda rezonabila (ca si costuri) de a vedea filmulete interesante din aer cu orase. Felicitari pentru initiativa. Carcotasilor: ciocul mic.

mos craciun 26 decembrie 2013 at 13:52

Pai așteptăm un film mai bun făcut de tine, ca doar toată lumea are drona și știe filma :))

Sergiu 27 decembrie 2013 at 16:17

Ce gropi vedeti voi la Blaj ? Ce noroaie? Unde? Ati fost de curand in Blaj? Nu va convine cum arata Blajul?Vi ciuda ca in Alba,desi orasul e de 3 ori mai mare nu ai ce face?:)) Bucurati-va de ce s-a facut si gata,macar s-a facut , in Alba intrarea in oras s-a facut in 2 ani:))

Sergiu 27 decembrie 2013 at 16:19

Mai taci ma,daca la tine la poarta ai noroaie probabil locuiesti prin Barbu Lautaru,acolo isi merita soarta aia :)) daca cumva locuiesti in Alba,ti ciuda.Doamne ajuta

BLAJ 28 decembrie 2013 at 2:14

Ziarul Unirea numai sa il laude pe nea Gigi stie,mai mult ca sigur primiti parnos greu de la Primaria Blaj.Eu zic de exemplu sa mai cercetati si cazuri urate pe care se arunca banii blajenilor cum ar fi centru cantonament al junioarelor de la volei situat langa sala din Parcul Avram Iancu.Acolo zici s-au mutat cramele de la Jidvei la cat alcool se perinda pe acolo si chefuri,”junioarele” gazduindu-si cu nepasare iubitii sau concubinii zile,saptamani sau chiar luni de zice.Mai nou acolo se toarna si copiii la greu.Scrieti si astfel de cazuri cum se fac copiii la centrul de cantonament al voleibalistelor,mi s-ar parea un articol mai interesant decat drona asta fermecata.Nu mai inchideti ochii la adevarurile astea !!

un bautor de apa plata 28 decembrie 2013 at 12:37

Da` cu apa – cu apa potabila ce se aude ? Ca e tot cea mai scumpa ! Adica peste 7 lei ? 1 mc, iar motivatia este ca platim pt statia de epurare ! Da` pt asta s-au dat fonduri europene – nu ???! Si cum fondurile astea au cam „facut picioare” in timp, se cere de la amarasteni blajeni sa plateasca ! O fi asa….n-o fi asa…??? Oricum apa e de o calitate execrabila si pt ca nea Gigi Rotaru nu plateste apa consumata la udatu` strazilor, nici nu caraie nimic despre calitatea si pretul apei. Asa ca platim noi apa industriala la pret de potabila, plus cecs-a furat de la statia de epurare! Bravos natiune ! Si bravos pt consilierii locali bre ! Pe care ii doare in pix, atata timp cat ei isi incaseaza tantiemele !