Sâmbătă, ora 15.00, CS Ocna Mureș – CSM Unirea Alba Iulia | Derby “de Alba” incitant în startul sezonului de primăvară
CS Ocna Mureș – CSM Unirea Alba Iulia, sâmbătă de la ora 15.00, meci contând pentru etapa a 16-a a eșalonului terț, este un derby “de Alba” perfect pentru startul fotbalistic al anului: o confruntare cu miză pentru conjudețene, ambele având nevoie de puncte, gazdele (din postura de “lanternă roșie”, 9 puncte) pentru a lua o gură de oxigen în bătălia din subsol, “alb-negrii” (poziția a 4-a, 24 de puncte), în intenția de a se califica în play-off.
În manșa tur, pe “Cetate”, în 8 octombrie, a fost un duel nebun de-a dreptul, adjudecat de uniriști, scor 3-2, prima victorie stagională, în care de la 1-0 s-a ajuns la 1-2, ambele formații trecând prin toate stările posibile.
Era începutul ascensiunii pentru albaiulieni (7 meciuri câștigate din următoarele 9 dispute), în vreme ce “Soda dragă” s-a prăbușit realmente, prinsă pe două fronturi (calificată în grupele Cupei României, unde a remizat în noiembrie, la Zlatna, cu Craiova lui Rădoi) și e ultima atât în ierarhia la zi, cât și în clasamentul jocurilor în fața fanilor (7 puncte, 3 înfrângeri consecutive, ultimele două cu conjudețene: 2-3 cu CSU Alba Iulia și 0-6 cu Metalurgistul Cugir!).
*Ocnamureșenii n-au mai câștigat de aproape 6 luni!
Etapa a 4-a, în 17 septembrie, 4-3 acasă cu Avântul Reghin, reprezintă data ultimului succes ocnamureșean în Liga 3, adică în urmă cu aproape 6 luni (175 de zile)! Atunci CS Ocna Mureș era a 3-a în Seria 9, dar în următoarele 11 jocuri a strâns, incredibil, doar două puncte, ajungând la 175 de zile fără a cunoaște gustul victoriei, excepție fiind “bomba” din competiția “KO” (1-0 cu prim-dizizionara Chindia Târgoviște, în 19 octombrie).
“Ne așteaptă 3 jocuri foarte grele înaintea play-out-ului, primul dintre ele – un derby județean, dar ce am arătat în ultimele amicale ne conefră speranțe că o să reușim rezultatele scontate. Este presiune și pe noi și pe adversari, avem obiective diferite, important fiind faptul să nu pierdem în acest debut de sezon”, a precizat Dan Roman.
*Giurgiu, la un pas de a schimba tricourile
În iarnă, Alexandru Giurgiu, căpitanul gazdelor, a fost la o semnătură de a reveni la fosta sa echipă, Unirea Alba Iulia, însă în cele din urmă negocierile între cluburi nu s-au concretizat și mijlocașul a rămas la Ocna Mureș, putând fi considerat… cea mai bună achiziție a gazdelor.
“Anticipăm o luptă încrâncenată, sunt ambiții și orgolii la mijloc. O dispută a ambițiilor, din care vrem puncte. Ne dorim însă să avem parte de un spectacol fotbalistit, iar cel mai bun să câștige”, a spus Marcel Rusu.
Absențe de la gazde D. Mic – suspendat două etape și Kiraly – indisponibil până la toamnă, iar la vizitatori Circov (fractură la laba piciorului), dar e posibil să fie în lot și Dehelean (în perioada de recuperare din punct de vedere fizic, după accidentare).
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)