Plângere penală la DNA, pe numele primarului din Sebeș, Dorin Nistor
O plângere penală pe numele primarului din Sebeș, Dorin Nistor, a fost depusă la Direcția Națională Anticorupție – Serviciul Teritorial Alba Iulia pentru abuz în serviciu.
În cadrul ședinței de marți a Consiliului Local Sebeș, primarul Dorin Nistor, a spus, nemulțumit, în timp ce se discuta proiectul de hotărâre privind protejarea mediului înconjurător, a sănătăţii populaţiei şi a biodiversităţii în municipiul Sebeş, că Radu Cristian i-a depus plângere la DNA.
Contactat, joi, de ziarulunirea.ro, consilierul local Radu Cristian a confirmat că a depus o plângere la DNA pe numele primarului, pentru abuz în serviciu, deoarece nu a introdus pe ordinea de zi proiectul de hotărâre privind protejarea mediului înconjurător, a sănătăţii populaţiei şi a biodiversităţii în municipiul Sebeş, în termen de 30 de zile, așa cum prevede legea.
De asemenea, Radu Cristian a declarat că proiectul a fost introdus pe ordinea de zi doar în luna a 8-a, deși a fost finalizat doar în luna a 4-a.
El a adăugat că ar fi vrut să facă doar o ”informare” la DNA, însă nu a fost posibil, precizând că va mai depune plângeri ori de câte ori va fi nevoie.
Citește și FOTO/ VIDEO: Ședința de constituire a Consiliului Local Sebeș. Adrian Bogdan ales viceprimar
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Ştirea zilei
VIDEO | Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă”
Gest de umanitate la Alba Iulia: Recipiente cu apă pentru animalele străzii, amplasate de o femeie în fața magazinului unde lucrează. ”Și ele sunt suflete și au nevoie de apă” Și animalele suferă cumplit în perioada de caniculă și nu sunt afectate de temperatuirle sufocante de afară, nu doar oamenii. Pe Bulevardul Transilvaniei din Alba […]
Secțiune Articole Similare
-
Opinii - Comentariiacum 4 ore
Muntele Găina sau ”Muntele Dragostei” din Alba, unde are loc anual Târgul de fete, încărcat de legende și tradiție
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie: Ziua Mărcii Poștale Românești. Primele mărci poștale, tipărite în Moldova, în 1848
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
13 iulie | Ziua internațională a rock-ului. Cum s-a ajuns ca această zi să reprezinte rock-ul
-
Opinii - Comentariiacum 3 zile
15 iulie, Ciurica, o altă zi a femeilor! Dacă îţi baţi bărbatul, îţi va merge bine tot anul
-
Sportacum 2 zile
FOTO: Reunire la Metalurgistul Cugir, cu revenirile lui G. Goronea, S. Itu și M. Codrea
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
14 iulie: Ziua Transmisioniştilor Militari