Pentru şahistul albaiulian Mihnea Costachi, 2010 a fost cel mai bun an al carierei

Redactia Ziarului Unirea

Pentru şahistul albaiulian Mihnea Costachi anul 2010 a fost din punct de vedere al realizărilor cel mai bun an al său de până acum. Juniorul albaiulian s-a transferat la începutul anului 2010 de la Clubul Municipal de Şah Alba Iulia la CSŞ 1 Timişoara, club care pe lângă sprijinul financiar necesar participării la turnee, i-a asigurat şi participarea la mai multe cantonamente centralizate de pregătire alături de ceilalţi colegi de club care fac parte din loturile naţionale. De asemenea Mihnea Costachi are dublă legitimare la AEM Luxten Timişoara, cel mai puternic club din România, beneficiind astfel de posibilitatea de a se pregăti sub îndrumarea maestrului internaţional Mihai Ghindă, cel mai bun antrenor român al momentului. Primul examen al anului 2010, campionatul naţional de juniori, categoria copii sub 10 ani, a fost trecut fără probleme de Mihnea, care a obţinut 3 medalii de aur în toate cele 3 probe în care a participat: şah clasic, şah rapid şi blitz.
După ce a demonstrat încă o dată că nu are adversari pe măsură în România la categoria sa de vârstă, Mihnea s-a remarcat şi în competiţia cu cei mai buni juniori români de vârste mai mari, obţinând locul 3 la Olimpiada Naţioanală a Sportului Şcolar, clasele
I-VIII, în condiţiile în care a fost cel mai tânăr participant, el fiind elev doar în clasa a IV-a la Şcoala generală “Ion Agârbiceanu” din Alba Iulia. Selecţionat în echipa naţională de juniori, Mihnea şi-a dominat adversarii de la Balcaniada de juniori pe echipe, fiind cel mai bun dintre copiii sub 10 ani şi contribuind la obţinerea medaliilor de argint de către echipa României.
Succesele internaţionale au continuat cu câştigarea titlului de campion european la şah rapid. La competiţia desfăşurată la Subotica în luna iulie s-a impus de o manieră categorică, obţinând victoriia în toate cele 9 partide jucate. Ultimul examen major al anului a fost participarea la campionatul mondial de juniori din Grecia, acolo unde anual se duelează cei mai buni tineri şahişti din peste 80 de ţări. Cotat la start ca al 14-lea favorit, Mihnea a încheiat întrecerea pe locul 12, confirmând că este unul dintre cei mai buni juniori din lume. Cu siguranţă un rezultat foarte bun, dar de care micuţul şi talentatul şahist albaiulian nu este foarte mulţumit.
În 2011 Mihnea are deja schiţat un calendar de turnee, el urmând să participe în februarie la campionatul naţional de seniori, în aprilie la campionatul naţional de juniori, în septembrie la campionatul european de juniori la şah clasic din Bulgaria, fiind de asemenea posibilă prezenţa juniorului albaiulian la campionatul mondial de juniori din Brazilia din luna noiembrie. Pe lângă aceste turnee, Mihnea va juca în 2011 alte 8-10 turnee de juniori şi seniori în care scopul principal va fi acumularea de experienţă pentru turneele “de obiectiv”.