Olimpia Aiud, remiză cu Victoria Carei, în al doilea joc al turneului semifinal al juniorilor A1 | Văsuţ a ratat un penalty în prelungri

După ce a câştigat, scor 4-1 (1-1) cu Olimpic Zărneşti, în meciul de debut al turneului A1 de pe „Aiudelul”, Olimpia Aiud a remizat 1-1 (1-0), cu Victoria Carei, echipă ce a cucerit primul punct în cadrul competiţiei semifinale.

Un meci nebun în care aiudenii puteau câştiga toate punctele, însă Văsuţ a ratat un penalty în prelungiri, în minutul 90+4, după o fază în care tot el fusese faultat de portarul advers Schuller, ce a apărat execuţia din punctul cu var.

Acelaşi jucător, Alexandru Văsuţ, a deschis scorul din unsprezece metri, în minutul 23, obstrucţionat Scrobotă în suprafaţa de pedeapsă. Bodogae a lovit transversala în minutul 8, Gorea a avut câteva intervenţii remarcabile, iar după pauză oponenţii au reuşit să egaleze, prin Koter – 82, rezultatul fiind unul echitabil, după aspectul jocului.

Antrenorul Ion Ilie a mizat pe Gorea – Nimaș, P. Mărginean, Kiss, B. Moldovan, Văsuț, Bucșă, Szilard Zsiga, Scrobotă, An. Moldovan, Bodogae; rezerve Nicola, Ban, Szabolcs Zsiga, Gilyen, Sg. Dan, Boca, Borşan.

Alte rezultate: CS Ineu – Victoria Carei 3-2 (1-1), Olimpic Zărnești – FC Tălmaciu 4-1 (1-1), FC Tălmaciu – Victoria Carei 3-2, FC Tălmaciu – CS Ineu 2-0 (1-0)

Olimpia Aiud mai întâlneşte CS Ineu (luni, 17 iunie, de la ora 18.00) şi FC Tălmaciu (marţi, 18 iunie), de la aceeaşi oră, în ultimul meci al turneului.  Olimpia Aiud are 4 puncte, CS Ineu şi Olimpic Tărneşti au strâns 3, Victoria Carei are unul, lider fiind FC Tălmaciu – cu şase puncte (din trei jocuri)

CSO Voluntari – Volei Alba Blaj 3-1, în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin

CSO Voluntari a învins, scor 3-1 (28-26, 25-19, 20-25, 25-20), pe campioana Volei Alba Blaj în primul meci al finalei Diviziei A1 la volei feminin. Al doilea meci are loc mâine, 20 aprilie, tot la Voluntari, la ora 20.00, în direct la TVR Sport, iar următoarele două sunt prevăzute la Blaj, la finele săptămânii viitoare. […]