Noi performanţe naţionale pentru pugiliştii albaiulieni
După cele două medalii de bronz cucerite recent la Campionatele Naţionale de box pentru cadeţi (Ioan Pleş şi Florin Nicula) pugiliştii de la BC „Nicolae Linca” Alba Iulia şi-au demonstrat valoarea şi la Concursul Naţional de toamnă pentru cadeţi şi juniori, competiţie desfăşurată la Ploieşti, întrecere ce a contat drept criteriu de selecţie în vederea constituirii loturilor naţionale. Astfel, Gavrilă Pleş (foto dreapta), 15 ani, categoria 54 kilograme („cocoş”), elev al Colegiului Tehnic „Alexandru Domşa” Alba Iulia a cucerit medalia de argint, iar Florin Nicula (foto stânga), 14 ani, la categoria 63 kilograme („uşoară”), elev la Şcoala generală nr. 9 din cadrul Colegiului Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia a intrat în posesia medaliei de bronz, ambii competitori albaiulieni fiind în atenţia lotului de juniori, al cărui antrenor principal a fost numit celebrul Titi Tudor „Prosop”.
„Gavrilă Pleş a pierdut în ultimul act la un punct diferenţă, după ce în semifinale a câştigat categoric cu Alexandru Stan (Voinţa Bucureşti) – component al lotului naţional şi considerat favorit iar întâlnirea respectivă a fost considerată cea mai spectaculoasă confruntare a reuniunii. De asemenea «cadetul» Florin Nicula a urcat pentru a doua oară pe podium la o întrecere naţională, într-un interval scurt de timp”, a spus antrenorul Nicolae Paştiu. Pugiliştii din Cetatea Marii Uniri mulţumesc pe acestă cale patronului Cosmin Nustiu (SC Art Instal SRL Alba Iulia) pentru ajutorul acordat în vederea prezenţei la turneul din Prahova, dar şi firmei SC Livio Dario SRL Alba Iulia (care se implică în asigurarea deplasării fraţilor Pleş de la Berghin la Alba Iulia, pentru a participa la antrenamente). „Sunt mulţumit de rezultatele obţinute, lucru ce dovedeşte că boxul albaiulian are talente în continuare. Dacă şi anul viitor ne vom chinui precum în 2010, fără bani şi sprijin financiar, nu ştiu cât vom mai rezista”, a precizat Nicolae Paştiu.
Dan HENEGAR
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
![](https://ziarulunirea.ro/wp-content/uploads/2023/12/ziarulunirea.jpg)
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)