Medalii pentru atletele albaiuliene la naţionalele de semimaraton

Redactia Ziarului Unirea

Recent la Oradea au avut loc Campionatele naţionale de semimaraton, seniori, tineret şi juniori 1, competiţie la care au luat startul aproximativ 80 de concurenţi, ce au reprezentat 25 de cluburi. Atletele din Cetatea Marii Uniri au obţinut rezultate notabile, cucerind două medalii naţionale, una de argint şi una de bronz. Astfel, Andra Ologu (CS Unirea Alba Iulia) – cu timpul 1:18:49 s-a clasat pe locul secund la individual, tineret, iar echipa CS Universitatea Alba Iulia a cucerit medalia de bronz la senioare, în componenţa Ana Rodean (1:17:54) – locul 8, Alina Boholţan (timpul 1:18:11) – locul 9, Roxana Duţă (1:18:47) – locul 11.
„Rezultatele sunt remarcabile, mai ales că trei dintre elevele mele, Andra Ologu, Ana Rodean şi Alina Boholţan au înregistrat cu acest prilej îmbunătăţirea recordurilor personale. La senioare au fost 7 echipe, dintre care doar 4 s-au clasificat, majoritatea selecţionate de la mai multe cluburi, doar noi având în componenţă doar atlete legitimate la un singur club”, a declarat antrenorul Gabriel Avram. Ierarhia la semimaraton feminin a fost: 1. CSU Galaţi, 2. CSM Oneşti, 3. CSU Alba Iulia, 4. CSU Craiova. Peste 3 săptămâni,  la Bucureşti, duminică, 7 octombrie, se vor desfăşura Campionatele Naţionale de maraton, concurs la care elevele lui Gabi Avram îşi încearcă şansele, în intenţia de a lua distincţii naţionale şi în „proba regină a atletismului”. (H.D.M.)

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]