Măgura Cisnădie – HC Alba Sebeş 27-24 *În derby-ul ultimei etape, primul eșec pentru echipa promovată în Liga Națională

Deja promovată în Liga Națională, HC Alba Sebeș a pierdut întâia oară în actuala stagiune, în derby-ul din ultima rundă, din deplasare, cu Măgura Cisnădie, scor 24-27 (8-15). HC Alba Sebes - National Rm Valcea95Chiar dacă nu mai conta, întrucât vizitatoarele sărbătoriseră runda trecută accederea în elită, partida a fost una a orgoliilor, întâlnindu-se primele două clasate, echipe conduse de antrenorii Seviștean Popa și Alexandru Weber, ce au colaborat scurt timp în vară, la Sebeș.Au fost perioade diferite de joc. În prima repriză n-am respectat nimic din ce ne-am propus, dar la reluare, probabil și jenate de scorul de la pauză, fetele s-au motivat altfel. Era o ambiție personală să încheiem campionatul fără eșec, dar nu am reușit pierzând un joc care pe alocuri s-a ridicat la nivelul unui derby, a declarat Seviștean Popa. Dacă HC Alba Sebeș a promovat automat în Liga Națională, în schimb Măgura Cisnădie va trece de un baraj pentru acccederea în elită, Weber fiind la al doilea an consecutiv când participă la un asemenea turneu, după ce în 2014 a făcut-o cu HC Alba Sebeș.

*Weber și-a învins fosta echipă

Deși sigur de biletele pentru prima scenă și distanțat la 6 puncte, Teanu Popa a vrut să încheie fără a cunoaște gustul eșecului această campanie de promovare. HC Alba Sebeș venea după 17 victorii din tot atâtea jocuri, însă setea de revanșă a fostului antrenor (a pierdut în tur la 10 goluri diferență în Sala „Florin Fleșeriu”) a cântărit enorm în derularea ostilităților. Gazdele au început perfect și de la 1-1 s-au distanțat decisiv până la 7-1, prima repriză fiind la discreția echipei din Sibiu. Fără a conduce vredată pe tabelă, HC Alba Sebeș a remontat diferența categorică de la pauză, s-a apropiat, însă zarurile erau deja aruncate. „Am jucat sub nivelul nostru, mai ales în prima repriză. Ne-am revenit în actul secund, dar n-a fost suficient, rezultatul fiind influențat și de maniera de arbitraj”, a declarat președintele Virgil Costea.

Au marcat: Oana Chirilă – 9 goluri, Adriana Tămaș – 4, Alina Șorodoc – 3, Andreea Pătuleanu – 2, Cristina Predoi – 2, Lavinia Dobromir – 1, Ana Ciolan – 1, Anișoara Marcu –1, Bianca Bogdan – 1, au mai jucat Daniela Vălean, Stăncuța Guiu, Lenuța Mormeci –  Paula Hoha, Irina Muntean, Helen Alexandra Fleșeriu, Raluca Petean

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu s-au calificat în semifinalele Cupei României

Inter Unirea, Viitorul Sântimbru și Performanța Ighiu sunt primele 3 echipe calificate în semifinalele Cupei României, faza județeană. Ultima echipă va fi decisă luni, în urma disputei dintre Hidro Mecanica Șugag și CIL Blaj. Tragerea la sorți va avea loc marți, 30 aprilie, la sediul AJF Alba. În sferturile de finală partidele au fost echilibrate, […]