LIVE-TEXT, ACS Dumbrăvița – Metalurgistul Cugir 2-0 (1-0) | Eșec în Banat pentru gruparea de sub Drăgana

Metalurgistul Cugir a pierdut în deplasare, scor 0-2 (0-1), cu ACS Dumbrăvița ce a urcat pe treapta secundă a ierarhiei Seriei a 4-a. Cu probleme de efectiv, cugirenii au plecat fără puncte din Banat, după trei etape în care nu au cunoscut gustul eșecului.

Gazdele au punctat prin Telescu (12) și Voinea (52), și au evoluat din minutul 68 în inferioritate numerică, fiind eliminat Bîrză.

Cum CSM Școlar Reșița a câștigat în deplasare în derby-ul cu Șoimii Lipova, scor 2-0 (1-0), reșițenii au scos echipa din Arad din calculele promovării, după ce s-au distanțat la 5 puncte. Formația din Valea Domanului poate celebra accederea în Liga a 2-a runda viitoare, când joacă pe teren propriu cu ACS Dumbrăvița, aflată la 4 puncte, și are nevoie de o remiză

*Marius Opric: „Nu ne-am adaptat la condițiile de joc”

Nu am reușit să ne adaptăm la condițiile de joc, nu suntem o echipă de luptă, iar asemenea terenuri mici nu ne avantajează. Am jucat bine în prima repriză, însă primirea golului secund, după pauză, a fost decisivă. Până la finalul sezonului urmărim jucătorii în perspectiva sezonului viitor„, a spus Marius Opric,

*1-0, MIN. 12: lovitură liberă executată de Stancu, reluată de TELESCU, cu capul, în dreapta lui Crivăț

*2-0, MIN. 52: VOINEA a reluat cu latul, din câțiva metri, un balon respins de Crivăț, cu piciorul, la centrarea lui Briciu

*În minutul 68, Bîrză – eliminat

Prima oportunitate a reprizei secunde i-a aparținut lui Stancu, lovitură liberă respinsă de Crivăț. După majorarea avantajului, Crivăț se opune la șutul cu pământul trimis de Bîrză (57). Același jucător își lasă echipa în inferioritate numerică în minutul 68, când a primit al doilea galben, pentru un henț la centrul careului. În minutul 79, Silaghi încearcă un lob din poziție singur cu Crivăț

În minutul 4, Soare a respins din fața porții o centrare  lui Șaucă deviată peste portar. În minutul 14, P. Păcurar a șutat de la marginea careului, peste poartă. Ex-uniristul P. Păcurar a trimis în plasa laterală, ratând o ocazie de a egala. În minutul 42, amfitrionii au solicitat penalty la un presupus henț al lui Vitinha, antrenorul Sorin Bălu fiind la un pas să fie trimis în tribune din pricina protestelor

Deși au absențe importante din efectiv: N. Bănică și Bold – accidentați, Vărărean și M. Neagu – suspendați, vizitatorii (locul 4, 49 de puncte) nu-și ascund intențiile obținerii unui rezultat pozitiv împotriva vecinei din ierarhie, nou-promovata din Banat ce a învins pe “Cetate” runda anterioară.

Echipe de start:

ACS Dumbrăvița: Miklos – Soare (89, Nanu), Telescu, Gălan, Podină – M. Udrea, Briciu (77, Birău), M. Stancu, Ad. Ștefan (83, R. Rus), Bîrză, Voinea (78, Silaghi); rezerve Smarada, Kis, Nanu, Jinga. Antrenor: Sorin Bălu.

Metalurgistul: Crivăț – Dohotariu, Lang, Itu (74, G. Goronea), Vitinha – Șaucă (90, Buruiană), Dican, I. Grozav, Dicu (60, Cercel) – P. Păcurar – Cîrstean; rezerve R. Voicu,. Antrenori Marius Opric și Lucian Itu.

Arbitri Cl. Ștef (Tg. Mureș), R. Pascu (Satu Mare), I. Cozorici (Zalău) Observatori D. Ciocănea (Sibiu), C. Semen (Tg. Jiu)

Avertismente: Bîrză (45, 68), Ad. Ștefan (49)/ Vitinha (29), Itu (49): Șaucă (89) *Cartonaș roșu: Bîrză (68)

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș

Rezultate excelente obținute de sportivii de la Dojokan Activ Aiud, la Campionatul National de Copii WUKF de la Mediaș În zileie de 6 și 7 aprilie 2024, la Medias a avut loc Campionatul National de Copii WUKF, unde au participat 664 sportivi de la 56 cluburi, scrie aiudinfo.ro Câstigătorii aiudeni sunt: – Maier Sara Locul […]