LIVE-SCOR, CS Ocna Mureș – CSM Lugoj 1-0 (1-0) | „Soda dragă” a spart gheața: prima victorie stagională!

CS Ocna Mureș a întâlnit în etapa intermediară pe CSM Lugoj, într-o partidă ce a opus ultimele două clasate ale Seriei a 4-a, impunându-se cu scorul de 1-0 (1-0), rezultat ce înseamnă prima victorie a sezonului pentru formația lui Mihai Manea, ce a spart astfel gheața.

Amfitrionii au deschis scorul prin Cimpoieșu (7) – la prima reușită în eșalonul terț, și au terminat confruntarea în inferioritate numerică, fiind eliminat L. Dan (77).

*Mihai Manea: „Victorie importantă, am depășit un prag psihologic”

Este o victorie muncită și în același timp importantă. Este bine că am depășit acest prag psihologic. Am avut dorință, puteam câștiga mai ușor, însă am ratat câteva situații favorabile. Este primul meci din acest campionat în care nu am primit gol, și aceasta contează. Acest succes contează în plan moral și poate ușor, ușor vom începe să câștigăm și alte partide„, a spus Mihi Manea.

*1-0, MIN. 7: juniorul CIMPOIEȘU a deschis scorul, cu prima sa reușită în eșalonul terț, un voleu din apropiere, la un corner executat de Hidișan

Din minutul 77, ocnamureșenii evoluează în inferioritate numerică, fiind eliminat L. Dan, pentru cumul de avertismente, primul încasat în minutul 36! În minutul 90+2, Coltor, în poziție bună, singur cu portarul, nu lovește balonul

La reluare, S. Culda (56) a scăpat singur cu portarul, dar a trimis foarte slab, în brațele lui Filip-Andrei. În minutul 62, Carabaș a reluat peste din careul advers

Ocazie a gazdelor, pătrundere S. Culda în careu șut deviat de portar în corner (19). Același S. Culda (23) a șutat din lovitură liberă, iar goalkeeper-ul advers a respins. Ankomah (26) a reluat peste poartă din careu. E. Miculescu (29) a trimis un trasor din lovitură liberă, peste

O dispută în care amifitrionii tânjesc să obțină primul succes stagional, venind după 5 înfrângeri la rând și 10 apariții în fața fanilor, toate încheiate cu eșec. Dacă în etapa din weekend lugojenii au reușit primul punct din 2019, o remiză albă, surprinzătoare, acasă, cu Național Sebiș, punând punct unei serii cu 6 insuccese consecutive, în schimb amfitrionii au înregistrat cel mai drastic eșec din retur, 0-5 la Chișineu Criș.

Echipe

CS Ocna Mureș: Angeru – F. Morar, L. Dan, Guț, Cl. Marcu – Goguța, Cimpoieșu (65, Bedelean) – S. Culda (79, P. Man), Hidișan (81, T. Cristea), Coltor – Val. Drăgan (84, A. Gherman); rezerve  Decean – T. Cristea, Kiss, A. Gherman, P. Man, S. Șimandi. Antrenori Mihai Manea, George Țălnar, Petre Clep.

CSM Lugoj: Filip-Andrei – E. Miculescu, D. Filip, Giugă B. David, Al. Maier, Carabaș (71, Hrudei), Temitope, Kim, Ankomah, Aboubacar; rezerve Iovicin, Mihoc, A. Rațiu, Bereș. Antrenor Călin Cojocaru.

Atacantul Alexandru Cioară (Industria Galda de Jos) a marcat un gol în „tricolor” la o acțiune disputată la Mogoșoaia a selecționatei de fotbal amator a României. Pe lângă vârful divizionarei terțe au mai participat Juncan (Industria Galda), și alți doi jucători din Alba Cl. Marcu (Gloria Geoagiu) și Bistraie (Șoimul Băița), absentând din motive medicale […]