Liga a IV-a, ultima etapă: Olimpia Aiud – Energia Săsciori 8-1 (4-1) *Echipa lui R. Andone a terminat pe locul 5

Arena Alba Iulia - Olimpia Aiud 46În primul meci al ultimei etape din Liga a IV-a, Olimpia Aiud a defilat în faţa echipei Energia Săsciori, pe care a învins-o categoric cu 8-1 (4-1), după ce oaspeţii au deschis scorul.

Golurile au fost marcate de Felindean (10, 18), Val. Drăgan (12, 39, 85), Cotoară (53, penalty), R. Andone (71), Văcariu (90)/ Vlaic (3). Olimpia termină stagiunea pe locul 5, iar Energia se clasează pe poziţia a 10-a

Un sezon marcat de abandonuri în Liga a IV-a îşi derulează ultimele acorduri în weekend. Campioana surpriză numită nou-promovata Industria Galda de Jos va reprezenta Alba la barajul de promovare în Liga a 3-a, iar abrudeanul Romică David a câştigat al treilea titlu consecutiv la golgheteri, deşi în retur a evoluat în Austria. Miza ultimei runde o reprezintă ocuparea locului secund, bătălia dându-se între Viitorul Sântimbru (46 p) şi Performanţa Alba Iulia (44 p), ce se întâlnesc în meci direct, în ecuaţie intrând şi Cuprirom Abrud (45 p meci lejer acasă cu „lanterna roşie”).

Program: *sâmbătă, 31 mai, ora 18.00: Viitorul Sântimbru – Performanţa Alba Iulia (0-3), Rapid CFR Teiuş – CS Ocna Mureş (1-1), Cuprirom Abrud – Metalul Aiud (3-1); *duminică, 1 iunie, ora 18.00: Mureşul Vinţu de Jos – Dalia Sport Daia Română (1-4), Inter Ciugud – Arena Alba Iulia 3-0 (la „masa verde”, 0-3), Industria Galda de Jos stă.