Liga a IV-a, prima etapă, remiză spectaculoasă în derby-ul Mureșul Vințu – CS Ocna Mureș, scor 2-2 (2-2)!

Liga a IV-a a debutat sâmbătă, 22 august, când a fost programat derby-ul rundei inaugurale, o parPerformanta Ighiu-Muresul Vintu de Jos Supercupa29tidă extrem de atractivă la Vinţu de Jos, între Mureşul şi CS Ocna Mureş, considerate printre protagonistele stagiunii, încheiată la egalitate, scor 2-2 (2-2).

Au marcat: Cl. Oara (18, penalty), I. Grozav (21), respectiv Antonescu (9), Cociș (31).

O partidă excelentă în startul stagiunii, între două pretendente la promovare. Vizitatorii au deschis scorul, Mureșul a trecut în avantaj în numai 3 minute, prin reușitele ex-uniriștilor Cl. Oara și I. Grozav, dar apoi s-a restabilit egalitatea în minutul 31. După pauză amfitrionii au dominat dar au ratat enorm în fața unei combatante la care a revenit „Motanul” Ovidiu Maier

Dar iată ţintarul confruntărilor: *duminică dimineaţă, ora 11.00: AFC 1924 Unirea Alba Iulia – Euro Şpring, Gaz Metan Valea Lungă – Olimpia Aiud; *duminică după amiază, ora 18.00: Viitorul Spicul Daia Română – Cuprirom Abrud, ASC Pianu 2013 – Rapid CFR Teiuş, Inter Ciugud – Viitorul Sântimbru, Energia Săsciori – CIL Blaj, Şurianu Sebeş – Dalia Sport Daia Română.