Liga a 4-a: “Centralul” Andrei Nagy, înlocuit la pauză, din motive medicale, la Daia Română! La Unirea, careu” Val Drăgan

La Daia Română, s-a petrecut un moment mai rar întâlnit pe terenurile de fotbal, „centralul” întâlnirii din Liga a 4-a dintre Spicul Daia Română și CIL Blaj nemaiputând continua din motive medicale. În criză de timp, Alexandru Vodă, președintele Comisiei Județene de Arbitri Alba, totodată asistent în lotul Ligii 1, a găsit soluția salvatoare și l-a trimis la meci pe Darius Iviniș, din Alba Iulia. Acesta a ajuns la meci într-un timp record și actul secund s-a reluat cu o întârziere de 15 minute.

Pentru arbitrul Andrei Nagy, Daia Română nu reprezintă un loc de care să-și aducă aminte cu plăcere, arbitrul mai fiind implicat anii trecuți în două episoade „fierbinți”.

Citește și: Scandal la Daia Română, înaintea jocului Viitorul Spicul – Şurianu Sebeş | După un diferend cu arbitrul Andrei Nagy, Paul Ciucă antrenorul gazdelor a primit cartonaşul roşu!

*Spicul Daia Română – CIL Blaj 2-0 (0-0): Brînză (51, 75). Din motive medicale, probleme stomacale, arbitrul de centru Andrei Nagy (din Turda), component al lotului de Liga a 2-a, nu a putut să mai continue jocul, după pauză. În criză de timp, reprezentanții AJF Alba au găsit o soluție, Darius Iviniș, ce s-a deplasat din Alba Iulia și a oficiat în actul secund, început cu 15 minute mai târziu, consemnându-se primul eșec stagional al trupei din “Mica Romă”;

*Voința Stremț – Energia Săsciori 4-2 (2-0): Trifa (4, penalty), Al. Grigore (21, autogol), A. Breaz (54), Epure (69)/ T. Mărginean (47, 58).

*Inter Unirea – CS Zlatna 4-4 (2-2): Val. Drăgan (5, 8, 63, 68 – penalty)/ A. Cîmpean (29 – penalty, 33, 81 – penalty), Arsin (48). O partidă nebună (2-0, 2-3, 4-3), un duel între Val. Drăgan (“careu”, cu trei reușite de excepție) și A. Cîmpean (triplă), o eliminare D. Greuruș (68) și o remiză surprinzătoare reușită de oaspeți, ce au avut doar 14 jucători.

Duminică, Kinder Teiuș – GT Sport Alba Iulia, CSU Alba Iulia – Hidromecanica Șugag (ambele ora 11.00), Industria Galda de Jos – Performanța Ighiu (ora 12.00), Viitorul Vama Seacă – Viitorul Sântimbru (ora 16.00)

Sursa foto: AJF Hunedoara și Inter Unirea

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena

Voleiul din „Mica Romă”, la înălțime: Colegiul Național „Inochentie Micu Clain”, al doilea an consecutiv campioană la ONSS | Turneu semifinal de junioare, în „Alba Blaj” Arena, în 18-21 aprilie Echipa de volei feminin gimnaziu a Colegiului Național „Inochentie Micu Clain” Blaj a câștigat turneul final de la Brăila și a devenit, pentru al doilea […]