Liga 4: liderul CIL Blaj a dat lovitura, la Ocna Mureș, în derby-ul turului și are maximum de puncte!

În derby-ul turului Ligii 4, meciul care a opus primele două clasate, ambele echipe fiind neînvinse în primele 8 etape, CS Ocna Mureș – CIL Blaj 1-3 (0-0)

Echipa din “Mica Romă” a dat lovitura în derby-ul turului, care a opus primele două formații, neînvinse la ora disputei, în prezența unei asistențe de 700 de spectatori. După o a doua repriză de vis, blăjenii au repurtat a 9-a victorie stagională și elevii lui Daniel Tătar au maximum de puncte, distanțându-se la 5 “lungimi” în frunte.

Au punctat Val. Drăgan (90+1, penalty)/ Cristiu (53), P. Dani (75), Șușu (83).

*CS Zlatna – Voința Stremț 2-1 (2-1). Amfitrionii, ce aveau 3 eșecuri la rând, au repurtat o victorie surprinzătoare împotriva formației de pe podium, Voința înregistrând al 3-lea insucces consecutiv pe terenuri străine. La meciul disputat în nocturnă au asistat și 20 de suporteri participanți la proiectul “Football in Heaven” (au mai fost la Baia de Arieș, Cugir, Săsciori și Șugag);

*Energia Săsciori – Viitorul Vama Seacă 1-1 (0-0). Prima remiză stagională pentru cele două formații, vecine de clasament, într-o partidă ce a avut un final încins.Cu acest prilej, pe banca oaspeților a debutat Mircea Țîrlea, fost antrenor al Energiei. Formația din comuna Hopârta s-a despărțit de Andrei Podar, cu care a ajuns în finala Cupei României, clubul mulțumindu-i pentru colaborare pe această cale;

*Hidro Mecanica Șugag – Fortuna Lunca Mureșului 3-0 (2-0). Succes fără emoții pentru formația de pe Valea Sebeșului (dublă P. Lazăr) împotriva “lanternei roșii”, ajunsă la al 4-lea eșec la rând fără gol marcat

*Limbenii Limba – FC Lopadea Nouă 1-2 (0-1). Vizitatorii au câștigat primul meci în deplasare în fața unui adversar ce venea după două succese externe;

*CSM Unirea Alba Iulia 2 – Spicul Daia Română 2-0 (1-0). “Alb-negrii” au maximum de puncte pe teren propriu (s-a jucat pe „Cetate”), iar dăienii au înregistrat a 4-a înfrângere la rând (un punct în 5 dispute).

. Înaintea întâlnirilor din această etapă s-a păstrat un moment de reculegere în memoria observatorului aiudean Traian Ocnean, dispărut prematur dintre noi.

Unirea Ungheni – CS Universitar Alba Iulia 1-2 (0-0), în play-off-ul eșalonului terț!!!

Unirea Ungheni (locul 2, 45 de puncte) – CS Universitar Alba Iulia (locul 4, 31 de puncte), sâmbătă, ora 17.00, în play-off. Gazdele au deschis scorul imediat după pauză, prin Ov. Horșia, iar peste un minut a egalat Gilyen. A fost primul gol al studenților în play-off, după 4 meciuri, respectiov după o lungă perioadă […]