Laura Alexia Bogdan, sportiva CS Unirea Alba Iulia – locul 5 la Campionatul European de Judo pentru Juniori
Laura Alexia Bogdan, sportiva CS Unirea Alba Iulia – locul 5 la Campionatul European de Judo pentru Juniori
Laura Alexia Bogdan, sportiva talentată a CS Unirea Alba Iulia, s-a clasat pe locul 5 la Campionatul European de Judo pentru Juniori. Competiția a fost una acerbă, cu participarea celor mai buni judoka de pe ”Bătrânul Continent”. Laura a concurat în categoria de greutate de până la 48 de kilograme și a reprezentat cu cinste județul Alba la această competiție de prestigiu.
Tânăra sportivă a început competiția în forță, reușind să învingă o adversară din Bulgaria. Determinarea, pregătirea intensă și abilitățile sale remarcabile au fost evidente la această luptă. În finala pentru medalia de bronz, ea s-a confruntat cu o sportivă din Italia, dar, din păcate, nu a reușit să obțină victoria.
Grație rezultatului obținut la Campionatul European de Judo pentru Juniori, Laura Alexia Bogdan și-a asigurat calificarea la Campionatul Mondial de Judo pentru Juniori. Această oportunitate reprezintă o provocare și o șansă de a se măsura cu cei mai buni judoka din întreaga lume. Laura va continua să se antreneze intens și să își perfecționeze tehnicile pentru a obține rezultate remarcabile și la nivel internațional.
La Campionatul European de Judo pentru Juniori a participat și talentatul judoka Alexandru Sibișan. Prezența sa alături de Laura Alexia Bogdan demonstrează că Alba are o bază solidă de sportivi în acest sport și că viitorul judo-ului, pe plan județean, este promițător.
Sportivii secției de judo din cadrul CS Unirea Alba Iulia sunt pregătiți de profesorii Dinu Alin și Dinu Cristian. Ambii sportivi au dublă legitimare. Laura, fiind legitimată și la CSM Cluj, iar Alexandru fiind legitimat și la CSM Pitești.
Daniela Moșneag, director CS Unirea Alba Iulia, transmite felicitări sportivilor și antrenorilor, respectiv mult succes la viitoarele competiții.
Secțiune Știri sub articolul principal
Urmăriți Ziarul Unirea și pe GOOGLE ȘTIRI
Știri recente din categoria Sport
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar
CIL Blaj, victorie în primul amical, 5-2 cu „U” Cluj Under 18 | Goluri înscrise de jucători nou-veniți, uniriștii C. Cristea și P. Codrea sub comanda lui Tătar CIL Blaj, nou-promovata în Liga 3, a câștigat primul joc de verificare, 5-2 (2-0) cu „U” Cluj Under 18, formație pregătită de albaiulianul George Țălnar. Golurile echipei […]
Secțiune Articole Similare
-
Sportacum 5 zile
Metalurgistul Cugir, în cantonament centralizat, noutăți sub comanda lui Itu: Cunțan, Drîngă și Chițimia
-
Opinii - Comentariiacum 2 zile
25 iulie – Adormirea Sfintei Ana, mama Preasfintei Născătoare de Dumnezeu
-
Actualitateacum 3 zile
Cât de mult alcool consumau românii acum 150 de ani: Ţăranii dădeau vin şi ţuică până şi copiilor mici
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
De ce bat clopotele bisericilor catolice din întreaga lume în fiecare zi, la ora 12. Legătura cu Alba Iulia și cu data de 22 iulie
-
Opinii - Comentariiacum 4 zile
23 iulie, Ziua Presei Militare Române. Prima publicaţie militară din România s–a înfiinţat pe vremea lui Cuza
-
Opinii - Comentariiacum 5 zile
22 iulie 1946: A fost creată Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS)